Budišov (zámek)

Poloha:

V kraji Vysočina, v okrese Třebíč, leží menší obec s názvem Budišov a v ní renesanční, barokně upravovaný zámek.

Z historických pramenů se o Budišově dozvídáme poprvé v souvislosti s rokem 1194. Ve 13. století byla v místech současného zámku pány z Lomnice vystavěna vodní tvrz, kterou nahradil zámek až v 70. letech 16. století, kdy ho zde nechal vystavět Václav Berka z Dubé. Stavba měla uzavřený půdorys a pravoúhlé nádvoří s arkádami.

Současná, barokní, podoba zámku je dílem hrabat Paarů, kteří zde ve 20. letech 18. století uskutečnili honosnou barokní přestavbu.

Pozornost na sebe na první pohled poutá především barokně vyzdobený kamenný most, dekorovaný také klasicistním dekorem a vázami. Stavba samotná má podstřešní patro a její součástí jsou také hospodářské budovy.

Interiér zámku je na mnohých místech dekorován čínskými ornamentálními malbami, pozlacenými výplněmi a doplněn štukami. Na výzdobě zámecké kaple se podíleli významní barokní umělci, mezi něž se řadí Petr Brandl nebo Vavřinec Václav Reiner. Najdete zde také námět Neptunových námluv, dílo A.J.Prennera, vyobrazující členy rodiny Paarů. Současně byl kolem zámku vybudován francouzský park se čtyřmi rybníky a bohatou výzdobou, ze které se toho do dnešní doby bohužel moc nedochovalo.

Úpravy interiéru zámku Budišov pak proběhly také ke konci 18. století. Až do roku 1945 na zámku pobýval JUDr. Richard Baratta-Dragono, poté budova fungovala coby sklad textilu a byty.

Od roku 1972 spadá zámek Budišov pod správu Moravského zemského muzea, kterým zde byly zřízeny depozitáře přírodovědných oddělení, jsou zde botanické, zoologické a antropologické sbírky.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Cristal

Rosice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 29.4 km

Penzion Cristal od 110 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací