Třebíč (zámek)

Poloha:

Historie třebíčského zámku je neoddělitelně spjata s benediktinským klášterem, však také jeho přestavbou vznikl. Vedle něj stojí jedna z památek Třebíče, která patří na seznam světového dědictví UNESCO a to bazilika svatého Prokopa. V prostorách samotného zámku jsou od roku 2003 umístěny expozice Muzea Vysočiny Třebíč. Zámek, zámecký park i nádvoří byly v minulých letech velmi pěkně zrekonstruovány.

Benediktinský klášter byl v Třebíči založen už v roce 1101, tento původní však pravděpodobně stál na jiném místě, které ale není známo. Na skalnatém ostrohu na levém břehu řeky Jihlavy byl vybudován nový klášter na počátku 13. století, v tomto období vznikl i kostel. V tomto a dalším století plnil klášter funkci významného střediska vzdělání v celém kraji. Husitské války však pro něj znamenaly značný úpadek, a přestože byl dobudován jako pevnost, nepodařilo se mu odolat útoku uherských vojsk v roce 1468. Klášter byl tehdy značně poškozen a kostel vypálen. Poté se klášter dostal do světských rukou, poslední mniši odtud byly vyhnáni v roce 1525. Klášter byl přestavěn na renesanční zámek a prošel rukama několika majitelů. Jeho podobu hodně ovlivnil rod Osovských, jehož zástupci bývalý klášter značně přestavěli a chátrající kostel využili jako hospodářské prostory.

V první polovině 17. století se zámek a hospodářství dědictvím dostalo do rukou Valdštejnům, což mu jednoznačně prospělo. V roce 1724 se rozhodl Jan Josef z Valdštejna pro náročnou rekonstrukci poničené baziliky a tím ji zachránil před zkázou. Valdštejnové byly majiteli tohoto panství až do roku 1945, kdy jim byl majetek státem zkonfiskován.

Muzeum v prostorách zámku představuje momentálně čtyři expozice – Svět neživé přírody, Svět portálů a bran, Valdštejnové na Třebíči a Lidé, místa, osudy. Otevřeno je každý den mimo pondělí, v červenci a srpnu i v pondělí. Nádvoří a park si můžete prohlédnout kdykoliv.

 

Autor: Martina LimbergováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Dena

Jihlava - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 28.3 km

Penzion Dena od 465 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací