Bouzov (hrad)

Poloha:

Malebná poloha na zalesněném ostrohu a romantická architektura přímo předurčuje hrad k využití coby kulisy k natáčení řady pohádek. O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací a nebo Kopretiny pro zámeckou paní - to je jen velice strohý výčet známých filmů, ve kterých se hrad Bouzov objevil.

Středo moravský hrad Bouzov se tyčí na ostrohu ve stejnojmenné obci, poblíž města Litovle. Původně byl vystavěn jako gotický hrad, který prošel pozdějšími úpravami, přičemž ta dnešní, romantická, pochází z přelomu 19. a 20. století. Přestavbu inicioval arcivévoda Evžen Habsburský a autorem projektu byl Georg von Hauberisser.

Bouzov je vybaven z části sbírkami řádu německých rytířů, z části novodobým zařízením, ale převážně soukromými sbírkami arcivévody Evžena Habsburského. V novogotické kapli, která je také nejcennějším prostorem v hradu, je umístěn cenný gotický oltář a náhrobní kameny mistrů řádu Německých rytířů. Zajímavým prostorem je také původní gotický sál s vystavenými zbraněmi nebo zbrojnice.

Majitelé hradu Bouzova se často střídali. Delší dobu zde pobývali pánové z Kunštátu a údajně se právě na tomto hradě narodil i král Jiří z Poděbrad. Podoba hradu se měnila skoro stejně tak často, jako se zde měnili majitelé. Řád německých rytířů Bouzov koupil v roce 1696 a jeho majitelem byl až do roku 1939, kdy se stal obětí konfiskace nacisty. Během druhé světové války sloužil Bouzov coby sídlo přepadového oddílu SS. V současné době je hrad státní.

V jednom z našich nejnavštěvovanějších hradů je ke shlédnutí hned několik prohlídkových tras, zaměřených na obytné i reprezentační prostory, ale také na technické zázemí či fortifikační prvky.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension Angelus

Olomouc - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 29.1 km

Penzion Pension Angelus od 1850 Kč
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací