Svojanov (hrad)

Poloha:

 

Původní název hradu Fürstenberg byl názvem dle módního diktátu doby. Navštívit ho lze po celý rok, posedět při občerstvení v hradní hospůdce nebo se ubytovat přímo v hradní ubytovně. Pobavit se můžete při různých sezónních akcích, pravidelně jsou zde pořádány koncerty a výstavy, prostory si můžete i objednat pro vlastní akce. I ubytovna je zařízena historickým nábytkem.

Potkejte středověk i 19. století

Svojanov patří k nejstarším královským hradům u nás. Byl postaven Přemyslem Otakarem II. k ochraně obchodní stezky. V době přemyslovské na něm pobývaly hned dvě královny – manželky Záviše z Falkenštejna, nejdříve královská vdova Kunhuta a později Alžběta Uherská. Karel IV. zahrnul tento hrad do královského majetku, ale přesto byl hrad v době husitských válek použit jako zástava. Byl přestavěn v renesančním slohu, poničen požárem i válkou. Zachovaly se i pokoje dokumentující další úpravy hradu – empírové pokoje a salony. Na hradě si můžete prohlédnout i sbírku hodin, jedinečnou gotickou zahradu nebo typickou středověkou mučírnu v podzemních prostorách hradu.

Prohlédněte si unikát – Dům zbrojnošů

V nově rekonstruovaných prostorách se seznamte s tím, jak vypadal život hradní posádky koncem 15. století. Zbraně, zbroj či brnění jsou atraktivní i proto, že některé z nich je možno vyzkoušet nebo potěžkat. Také expozice starých her – karet, šachů a podobně je turisticky velmi přitažlivá. Dům zbrojnošů má mít i širší využití, předpokládá se jeho využití pro koncerty, svatební obřady, semináře, oslavy a další akce.

O Svojanovu se vypravují pověsti a historky

Jedna z nejstarších pověstí o stavbě hradu Vás zavede do 15. století. Krutý správce, který se choval bezohledně k dělníkům, objíždí v noci hrad na hřbetě ohnivého býka. Protože šetřil i na hradní posádce, nebyly v domě zbrojnošů postaveny komíny a do přízemí domu byly umístěny konírny, aby patro vyhřívalo aspoň teplo z koní. Hradní pověsti a legendy Vás osloví v prostorách raně gotického sklepení.

 

Autor: Helena SyslováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Fryšava

Fryšava pod Žákovou horou - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 26.6 km

Penzion Fryšava od 475 Kč
 • Domácí zvířata povolena
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu
 • SPA / Wellness
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Turistická chata Duha

Tři Studně - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 27.2 km

Turistická chata Duha od 200 Kč
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací