Horšovský Týn (zámek)

Poloha:

 

Vydejte se s námi na jeden nejvíce přístupný památkový objekt u nás. Pokud se rozhodnete absolvovat všech šest návštěvních okruhů, zabere Vám to více než 5 hodin. Vítejte na Státním hradu a zámku Horšovský Týn.


Horšovský Týn byl založen ve 13. století jedním z pražských biskupů a to jako raně gotický hrad kastelového typu. Od roku 1535 byl v držení pánů z Lobkovicz. Po požáru v roce 1547, který zachvátil celé město a rozšířil se i na hrad, jej nechal Jan mladší Popel z Lobkovicz přestavět na zámek v renesančním slohu. Tuto podobu si zachoval do dnešní doby a to je na něm velmi ceněno. Také z toho důvodu byl v roce 1996 celý areál prohlášek Národní kulturní památkou. V letech 1623 – 1945 byl majetkem rodu Trauttmansdorfů a od roku 1945 patří do správy státu. Do areálu patří mimo hlavní zámecké budovy také budova purkrabského paláce a téměř čtyřiceti hektarový park s Glorietem, Loretánskou kaplí a Vdovským domem.


Prohlídková trasa hradu nás zavede do raně gotické kaple ze 13. století s unikátně členitou gotickou žebrovitou klenbou a nástěnnými malbami, které jsou perlou české gotiky. V lovecké hale můžeme obdivovat dochovanou roubenou zeď s kazetovým stropem z poloviny 16. století. Za zhlédnutí také stojí knihovna s patnácti tisíci svazky knih v různých jazycích i Zelený salón kde můžete obdivovat předměty orientálního původu nebo jejich evropské napodobeniny, jako jsou japonské výšivky či čínský koberec. Orientu se věnuje celá jedna prohlídková trasa a to konkrétně výstavě z pozůstalosti hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi, Japonky, která žila na přelomu 19. a 20. století v Čechách.


Pokud si Horšovský Týn zamilujete, pak vězte, že je zde i možnost konání svateb a to hned ve třech sálech nebo v kostele.

 

Autor: Marie BukovinskáByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Výhledy

Klenčí pod Čerchovem - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 10.0 km

Hotel Výhledy od 400 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací