ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kašperk (hrad)

Navštivte s námi nejvýše položený královský hrad v Čechách. Nachází se ve výšce 886 m nad mořem a nabízí nádherný rozhled na Šumavu. Vypravte se na hrad Kašperk.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Žlíbek 55, Kašperské Hory
GPS: 49.14713000, 13.55992000
Kašperk (hrad) map

Kašperk (hrad) - zajímavosti


Aby český král a římský císař Karel IV. zajistil bezpečnost na nově zřízené Zlaté stezce, musel roku 1356 založit hrad Kašperk. Ten strážil hranice se sousedním Bavorskem a ochraňoval okolní zlatonosnou oblast. Byl zástavním hradem a střídal majitele. Nikdo se neujal větší rekonstrukce a tak stále pustnul, až ho nakonec měšťané začali využívat jako zdroj stavebního materiálu. Nyní je hrad po rekonstrukci a přístupný turistům.


Při návštěvě hradu si můžete prohlédnout purkrabství, kde se nachází expozice zaměřená na hospodářský život na hradě, nahlédnete do hradního paláce, vystoupáte na východní věž. V přízemí jsou ukázky pracovních nástrojů a ukázky opracování kamenného ostění, třetí parto věže je zdobené unikátní tapiserií. Prohlédnout si můžete také západní věž, kde se přímo před Vašimi zraky postaví, vybaví a nakonec zanikne středověká komnata. Pořádají se zde také speciální interaktivní prohlídky pro děti, které probíhají formou soutěží a plnění úkolů. Děti tančí na středověkou hudbu, vyzkouší si bojové umění či vytříbenost dvorského chování. Nakonec jsou pasováni rytířem či uznány dvorní dámou.


Hrad Kašperk patří mezi nejvýznamnější dochované doklady hradní architektury 14. století, vrcholí zde tendence ke srůstání obytných věží s palácem, což je typické pro český vývoj. Sesterským hradem Kašperku byla Radyně, vzdálená vzdušnou čarou cca 65 km. Za jasného počasí je vidět a v době Karla IV. spolu mohly posádky obou hradů komunikovat prostřednictvím kouřových signálů.


Nedaleko hradu, asi 400 m, je zřícenina předsunutého opevnění, tzv. Pustý hrádek. Jednalo se o pětibokou věž, kterou nechal nejspíš postavit rod Šternberků na ochranu proti královským vojskům. Dnes je z hrádku jen hromada kamení.

 

Autor: Marie Bukovinská