ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nebílovy (zámek)

Projděte s námi barokní zámek Nebílovy, ležící v obci stejného jména na Plzeňsku a nechte se unést zajímavou historií a expozicemi. Původně zde stála renesanční tvrz, přestavěna v šedesátých letech 17. století na arkádový zámeček. Zámek v současné podobě vznikl během období 1706 – 1719. Panství zakoupil v roce 1705 hrabě Adam Jindřich ze Steinau a ke stavbě využil plány od Johanna Lucase von Hildebrandta, stavbu provedl architekt Jakub Auguston. Hrabě se však dokončení stavby nedožil a pochovali ho v obci Prusiny. Jeho dcera prodala zděděné panství Černínům.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vrbovecká 1297/2, Plzeň 1-Severní Předměstí
GPS: 49.62969690, 13.43094970
Nebílovy (zámek) map

Nebílovy (zámek) - zajímavosti

Zámek měl statické poruchy a proto nebyl až do roku 1785 obydlený. Zámek měl dvě křídla ve tvaru podkov, strany propojovaly arkádové chodby s terasami. Objekt měl velký taneční sál, kapli svatého Antonína, průjezdní hodinovou věž a sál opatřený nástropní barokní malbou. Areál doplňoval hospodářský dvůr a nechyběla ani zahrada s fontánou. Roku 1816 přešlo celé panství na Kristiána Valdštejna-Vartemberka. Valdštejnové tady nebydleli a zámek sloužil jenom pro hospodářské účely. Zámek postupem času chátral a po roce 1919 byl zabrán díky pozemkové reformě. Roku 1924 si panství rozdělili místní obyvatelé a členové sadařského družstva. Roku 1967 zámek připadl státu a přistoupilo se k záchraně objektu.

Během prohlídky současného zámku Nebílovy si přiblížíte život bývalé šlechty díky instalaci pokojů ve stylu konce 18. a začátku 19. století. Vzhledem k tomu, že si původní mobiliář odvezli Valdštejnové už během 19. století, podíváte se na jiné soubory nábytku. V pokojích nejčastěji uvidíte květinový motiv. Všimněte si nejstarších barokních zátiší ze střední Evropy ve formě velkých pláten od německého malíře Gottfrieda Libalta. Hodnotné jsou i nástěnné malby, které stvořil Antonín Tuvora na konci 18. století. Jestliže vás zajímají zámecká pouť, koná se tu každý rok na svátek sv. Antonína – 13. června. Zajít můžete i na různé kulturní a společenské akce.

 

Autor: Petra Nachtmanová