Manětín (zámek)

Poloha:

Uhádnete jakému zámku se přezdívá „perla západočeského baroka“? Najdete ho v Plzeňském kraji a jedná se o zámek Manětín. Původní osadu Manětín věnoval král Vladislav II. pražským johanitům v roce 1169, což dokládají písemné prameny. Na místě původně stála středověká tvrz a podoba stavby se změnila v době, kdy panství získali Hrobčičtí (1560). Ti se na tvrzi  usídlili trvale a rovněž se ještě před rokem 1600 pustili do přestavby a rozšíření – vznikl zámek v renesančním stylu.

Město postihl v roce 1712 velký požár, který neušetřil ani zámek. Václav Josef Lažanský se svou ženou Marií Gabrielou se rozhodli o stavbu barokního zámku. O projekt přestavby se  postaral stavitel Tomáš Hafenecker a vzniklo sídlo do protáhlého písmene „L“, kde nechyběl ani zámecký park, hospodářský dvůr a krytá chodba s oratoří kostela sv. Jana Křtitele. Po konfiskaci majetku připadl zámek v roce 1945 Státním statkům a lesům. Kruh přátel Manětínska se postaral, aby mohl být sál zámku a další místnost zpřístupněny roku 1959 veřejnosti a byla sem umístěna muzejní expozice. V pozdějších letech se sem vrátilo i něco z konfiskovaného mobiliáře a zámecké muzeum se stále rozšiřovalo a doplňovalo.

Zámek Manětín je Národní kulturní památkou. V současném zámku vás čeká zajímavá prohlídka interiérů už od vstupní haly, kde hlavní schodiště zdobí alegorické postavy Země, Vody, Ohně a Vzduchu. Přijímací pokoj je zaplněn barokním nábytkem a malý hraběcí salon vám odkryje rodinnou galerii Lažanských. Dále půjdete do ložnice s částí původní freskové výzdoby a do Hraběnčiny pracovny s nábytkem s náměty z Benátek. Projdete dámským růžovým salónkem, loveckým pokojem se zbraněmi a dál vás čeká Velký společenský salón s černě nalakovaným nábytkem. Nábytek je navíc ozdobený bílým mramorem, perletí a mosazí. Prohlídkový okruh nabízí i další místnosti – pánskou pracovnu s olejomalbami koní, jídelnu, knihovnu, oratoř a jiné.

 

Autor: Petra NachtmanováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíHotel U Pramenů

Plzeň - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 28.0 km

Hotel U Pramenů od 800 Kč
  • Bezbariérový přístup
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Certifikace Hotelstars.eu