Hořovice (zámek)

Poloha:

 

Zajímá Vás, jak se žilo v honosném, reprezentativním a moderním sídle 18. století? Jak vypadaly salonky náročného hraběte Jana Františka z Vrbna? Přijďte nahlédnout do Hudebního, Červeného, Zeleného salonku či do Rudolfovy pracovny s knihovnou čítající téměř 12 tisíc svazků. To vše a mnohem více nabízí zámek Hořovice.


„Starý zámek“ byl vybudován ve 13. století jako gotický hrad na skále nad Červeným potokem na místě původního hospodářského dvorce. Pravděpodobně jej vybudovali předkové pánů ze Žirotína. V době husitských válek byl obléhán a následně přepaden katolickým oddílem s cílem dobýt hrad od husitů zpět. Přežil velký požár v roce 1540 i plenění Švédy v době třicetileté války. Počátkem 16. století prošel renesanční úpravou a od této doby mluvíme o zámku. Ten vystřídal mnoho majitelů a až rod pánů z Vrbna se zde rozhodl usídlit nastálo. Koncem 17. století se Jan František hrabě z Vrbna rozhodl postavit o pár metrů dál tzv. „nový zámek“, protože ten původní nebyl dostatečně reprezentativní.


„Nový zámek“ se nese ve stylu vrcholného baroka a pyšní se centrální velkou kaplí, rozlehlým sálem s jídelnou, dlouhými chodbami a množstvím pokojů. Zámek prošel velkou přestavbou po smrti Jana Františka, kdy získal podobu velkolepého sídla. Byla k němu přistavěna dlouhá boční křídla, čímž vznikl dvůr s prolamovanou ohradou, tzv. Herkulovou branou, zdobenou sochami Matyáše Bernarda Brauna. Hořovické panství bylo v polovině 19. století prodáno rodu knížat Hanavských. Ti pokračovali ve stavebních úpravách a vztyčili altánovou věž, dnešní hlavní dominantu zámku. V roce 1917 vymřel rod Hanavských v přímé linii a zámek byl zestátněn. Následoval restituční spor s československým státem, který vyhrál Jindřich von Schaumburg a spravoval zámek až do konce 2. světové války. V červnu 1945 byl zestátněn podruhé, nějakou dobu zde pobývala Rudá armáda a v roce 1974 musel být uzavřen v naprosto havarijním technickém stavu. Znovuotevření se dočkal až v roce 1985 a v roce 2002 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.


Na Hořovickém zámku můžete zhlédnout stálou expozici hracích strojků, skříněk a automatů. Pokud se rádi bojíte, určitě nevynechejte výstavu nadpřirozených bytostí, těšte se na víly, skřítky, bludičky, čaroděje i čerty. S každou touto bytostí je spojený jiný příběh.


Hořovický kraj skýtá i další poklady, zámek Zbiroh, hrady Žebrák, Točník a Valdek, všechny můžete navštívit třeba na kole, prostřednictvím spletitých sítí cyklostezek, vedoucích přímo z Prahy.

 

Autor: Marie BukovinskáByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolírestaurace - penzion Hamrovka

Dobřív - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 21.0 km

restaurace - penzion Hamrovka od 400 Kč
 • Domácí zvířata povolena
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Hotel Grand

Řevnice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 25.1 km

Hotel Grand od 445 Kč
 • Domácí zvířata povolena
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací