Nižbor (zámek)

Poloha:

Původní hrad z 13. století postavený Přemyslem Otakarem II. dostal název Miesenburg – Hrad nad Mží. Po roce 1600 byl přestavěn na zámek a v průběhu staletí dala zřejmě zkomolenina jeho názvu jméno i městu pod ním – Nižbor.

Dnes zámecké prostory využívá Informační centrum keltské kultury. Najdete zde interaktivní multimediální expozici, informační panely, keramiku, nástroje i prodejnu replik šperků. Můžete shlédnout i film o životě Keltů. Vnitřní prostory jsou průběžně rekonstruovány a expozice rozšiřována. Centrum je otevřeno od května do října.

Každoročně se tu můžete zúčastnit oslav významných keltských svátků jako je Beltine (předchůdce našich čarodějnic), Lughnasad a Samhain (dnešní dušičky). Konají se zde i kulturní akce a součástí zámku je kostel Povýšení sv. kříže, přístupný pouze v době bohoslužeb. Zámek disponuje i obřadní síní, kde je možné nechat se oddat. Na zámeckém ostrohu za zdí kostela je vyhlídkové místo s velkým dřevěným křížem a lavičkami.
Z tohoto místa spatříte mimo jiné i hvězdárnu, která je dnes v soukromém vlastnictví.

Není náhoda, že právě nižborský zámek je zasvěcen Keltům. Vždyť v těsném sousedství jsou Stradonice, jedno z největších a nejznámějších keltských oppid.

Na proslulou keltskou řemeslnou zručnost a umělecký cit navázali i místní skláři. Nejznámějším výrobkem nižborských sklářů jsou sošky Českého lva, symbol ocenění filmového úspěchu. Sklárna umožňuje pravidelné prohlídky.

Nu, a pokud vám po prohlídce Infocentra, případně i sklárny vyhládlo, čeká na vás restaurace Keltovna se stylovým interiérem. Nebo se vydejte podle kolejí proti proudu řeky do Nádražní výletní restaurace, která vás posune v čase do století páry.

 

Autor: Ivana DondováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Grand

Řevnice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 19.3 km

Hotel Grand od 445 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Penzion Pension EASY JOURNEY

Praha - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 29.3 km

Penzion Pension EASY JOURNEY od 750 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací