ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Žleby (zámek)

Zámek Žleby patří k zámkům, které Vás okouzlí svým jemným půvabem a atmosférou. Na první pohled Vám bude připadat, že původní hrad zde nebyl nijak upravován, ale opak je pravdou. Středověký hrad byl mnohem jednodušší, dokonalý vzhled hradu získal zámek až při romantické úpravě v 19. století. Pokud se chcete kochat i přírodními krásami, vyhlídka z věže Vám umožní rozhled do okolí zámku i do přilehlého parku s říčkou Doubravou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Žleby
GPS: 49.88778000, 15.48361970
Žleby (zámek) map

Žleby (zámek) - zajímavosti

Interiéry a sbírky jsou ojedinělé

Na zámku Žleby můžete obdivovat historické interiéry s bohatou původní výbavou. Tyto interiéry byly vytvořeny v 19. století podle skutečných předloh z Anglie. Prohlédněte si sbírky zbraní, uměleckých předmětů, obrazů, nábytku, starožitností, skla i porcelánu nebo keramiky. Projděte se i místy, kde bylo zajišťováno pohodlí šlechtických majitelů – kuchyní, hygienickým zázemím nebo starým hradním sklepením- a seznamte se s běžným životem na panském sídle.

Žlebskými pány byli Lichtemburkové

První zmínky o původním hradu Žleby jsou již z 13. století. Po Lichtemburcích připadl hrad králi, který ho pak používal jako zástavu. Hrad byl dobyt husity a opraven v duchu pozdní gotiky. Další majitelé provedli renesanční přestavbu hradu na zámek. Delší dobu zámek Žleby vlastnili Auersperkové, kteří provedli jak barokní, tak novogotickou přestavbu. Těmito přestavbami získal zámek vzhled romantického středověkého hradu. Dalším majitelům byl již zámek vyvlastněn a nyní je majetkem státu.

Navštivte oboru Žleby

Na zámecký park navazuje unikátní lokalita, obora Žleby. Chovají se zde vzácní bílí jeleni a Vy se zde dozvíte mnoho zajímavostí o minulosti i současnosti chovu těchto vzácných zvířat. V ukázkovém výběhu si můžete jeleny prohlédnout. Další výběhy Vám představí jiné lesní obyvatele – daňky, muflony, siky, srnce i divočáky a můžete zhlédnout i ukázky sokolnictví s výkladem o chovu a ochraně dravců.

 

Autor: Helena Syslová