ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Mnichovo Hradiště (zámek)

Zavítejte s námi do barokního zámku Mnichovo Hradiště, který najdete okolo sedmdesáti kilometrů od hlavního města Prahy. Do stavby původního renesančního sídla se pustil Václav Budovec z Budova. Po jeho popravě na Staroměstském náměstí v Praze se stal majitelem Albrecht z Valdštejna a posléze jeho synovec Maxmilián.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: V Lípách 148, Mnichovo Hradiště
GPS: 50.52753310, 14.97089390
Mnichovo Hradiště (zámek) map

Mnichovo Hradiště (zámek) - zajímavosti

Valdštejnové drželi zámek až do roku 1945, kdy jim byl díky Benešovým dekretům zkonfiskován státem a ten zpřístupnil prostory pro veřejnost. v roce 1657 zámek vyhořel. V zámecké historii hraje velkou roli hrabě Arnošt Josef z Valdštejna, který se roku 1696 pustil do rozsáhlé barokní přestavby a plán mu připravil architekt Canevalle. Zámek byl zvýšen o jedno patro, vznikla další část zámku s hodinovou věží, sala terrena, oranžérie, konírny, dva hlavní sály a zámecké divadlo. Po roce 1730 přibyl Zlatý kabinet a také se stvořil základ miniaturní obrazárny, která má 112 obrázků. Ve druhé polovině 18. století sem Valdštejnové převezli ze zámečku v polesí Valdštejnsko jedinečný krb s plastickými delfíny a umístili ho do západního křídla. Ze zámku Duchcov sem putovaly zase cenné sbírky, obrazárna, soubor porcelánu a knihovna s písemnými pozůstalostmi knihovníka Giacoma Casanovy.

Na zámku vynikají neobvyklé rohové polygonální věžice. Do současnosti se zachovalo empírové divadlo ze začátku 19. století. Další požár zachvátil zámecké prostory v roce 1724 a byla při něm zničena vnitřní výzdoba. S obnovou se ale neotálelo a začala ve velmi krátké době. Na prohlídkových trasách se seznámíte s atmosférou 18. století. nechybí rodinné portréty, domácí kaple, hudební a dámský salónek, knihovna, ložnice hraběnky atd.  

Kromě historických interiérů jsou připraveny okruhy Zámecké divadlo a Lapidárium, kde zajdete do kostela tří Králů a kaple svaté Anny s ostatky Albrechta z Valdštejna.

 

Autor: Petra Nachtmanová