Červený Hrádek u Jirkova (zámek)

Poloha:

Místo, kde se v roce 1938 konala tajná schůzka Karla Heinleina s lordem Runcimanem, najdete v Jirkově, v okrese Chomutov. Stojí zde malebný barokní zámek, jehož historie se začala psát na konci 13. století, kdy zde ještě stával středověký hrad, vystavěný Albrechtem ze Seeberku.

Původní název středověkého hradu zněl "Nový Žeberk", ale protože byl v 15. století opraven a opatřen novu, červenou, fasádou, začalo se mu oficiálně říkat Červený Hrádek.

Majitelé hradu se poměrně často střídali až do začátku 17. století a řadí se k nim například rod Lobkoviců či Gersdorfů. Ránu Červenému Hrádku zasadila třicetiletá válka, během níž byl vydrancován a značně poničen, a postupně se začal měnit na zříceninu a chátral.

Se stavbou nového zámku na místě původního hradu se započalo během 60. let 17. století, tedy v době, kdy jej vlastnil Jan Adam Hrzán. Po něm panství vlastnil jeho syn Ferdinand Maxmilián, během jehož vlastnictví zde fungovala sochařská dílna Jana Brokoffa.

Významným majitelem Červeného Hrádku byl také Jindřich z Rothenhanu, který zámek vlastnil na konci 18. století, a zastával funkci rakouského státního ministra, prezidenta nejvyššího soudního dvora a dvorské komise pro věci zákonodárné. Jindřich z Rothenhanu se zasloužil o rozšíření železáren v Kalku a také o založení nových, nazvaných Gabrielina huť. Roku 1784 založil textilní manufakturu s přádelnou vlny, bělidlem a tiskárnou plátna. Červený Hrádek tento majitel nechal upravit, rozšířit zámeckou zahradu, která byla doplněna stavbami a plastikami. Kromě toho prošly úpravou také hospodářské budovy, stáje, jízdárna a další.

Během vlastnictví zámku Maxem Egonem Hohenlohe, který se také stal posledním soukromým držitelem Červeného Hrádku, došlo z jeho iniciativy k setkání anglického lorda Runcimana s představiteli Sudetoněmecké strany. Stalo se tak roku 1938 a sedm let nato, v roce 1945, byl zámek zestátněn. Následně sloužil pro účely nemocnice a školy a roku 1969 tady vznikl Památník boje proti fašizmu. Od roku 1996 zámek Červený Hrádek spravuje a vlastní město Jirkov.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Olympia

Most - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 13.9 km

Penzion Olympia od 300 Kč
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště

Hodnocení zákazníků:

Více informací
CHATA KOVAJDA leto 2013 6999,- týden

Kovářská - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 29.0 km

CHATA KOVAJDA leto 2013 6999,- týden od 190 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • SPA / Wellness
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací