Jezeří (zámek)

Poloha:

 

Nechte se zlákat k návštěvě jednoho z nejzajímavějších objektů České republiky, bývalé honosné sídlo rodu Lobkoviců, Perle Krušných hor, zámku Jezeří.


Původní hrad byl založen v letech 1363-1365 pány ze Rvenic, kterým zůstal až do roku 1407. Následně střídal své majitele a v roce 1549 byl přestavěn Mikulášem Hochhauserem z Hochhauzu na renesanční zámek. V roce 1623 byl zkonfiskován a téhož roku prodán Vilému mladšímu z Lobkovic. Ten dal zámek barokně přestavět, ale o 20 let později vyhořel. V roce 1696 byl tedy znovu přebudován v barokním stylu a tak se dochoval do dnešní doby. V roce 1713 jej postihl požár podruhé a následovala již třetí barokní přestavba, nebo spíše oprava.

Od počátku 19. století zde bylo v provozu zámecké divadlo, vznikla zámecká myslivecká kapela, vystupoval zde eisenberský pěvecký sbor. Na tyto události se sjíždělo mnoho hostů ze širokého okolí, častým hostem byl i J. W. Goethe. Okolo zámku se rozprostíral anglický park o rozloze 50 ha, na vyvýšené terase květinová zahrada, nad zámkem obora.

Dnes se z parku dochovala jen část a ta je zanedbaná. Během 2. světové války byl zámek zabaven a byla zde zřízena pobočka koncentračního tábora Flossenbürg. Po roce 1948 byl znárodněn a začal chátrat. Po roce 1989 jej získali Lobkovicové zpět v restituci, ale z důvodů astronomických nákladů na opravu ho za symbolickou cenu přenechali státu. Nyní je zámek přístupný veřejnosti, ale prohlídky jsou vzhledem k probíhajícím rekonstrukcím omezené.


Prohlídkový okruh Vás zavede do zámecké kaple, loveckých pokojů, apartmánů kněžny a na severní věž s pokoji služebnictva. Také nahlédnete do sklepů, kde se původně skladovala zelenina, ale nyní jsou obývány pohádkovými bytostmi a strašidly.


Na zámku se konají svatby, koncerty i výstavy. Přes to, v jakém stavu se nacházel, dnes znovu nabírá dech a dává o sobě vědět. Přijďte zámek Jezeří navštívit i vy.

 

Autor: Marie BukovinskáByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Olympia

Most - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 11.3 km

Penzion Olympia od 300 Kč
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Apartmán Ubytování na návsi

Bžany - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 26.6 km

Apartmán Ubytování na návsi od 200 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací