ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lešná (zámek)

U Valašského Meziříčí vás ohromí zámek Lešná, který byl pro veřejnost otevřen po rozsáhlé rekonstrukci na konci října 2011. Vznik zámku spadá do 14. století, kdy se zmínka o svobodném statku Lešná objevuje v zemských deskách (1355). Písemně doložená je roku 1415 i tvrz obklopená vodním příkopem, kde sídlili vladykové.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lešná
GPS: 49.52000000, 17.92916690
Lešná (zámek) map

Lešná (zámek) - zajímavosti

První přestavba se uskutečnila na přelomu 16. a 17. století  a nesla se v pozdně renesančním duchu. Od té doby zde stál jednopatrový zámek se čtyřmi křídly a nádvoří s arkádami, to až do druhé čtvrtiny 18. století, kdy se upravoval barokně. O barokní styl se postaral Rudolf Podstatský z Prusinovic. Panstvo užívalo celkem třináct pokojů v prvním patře a novou část určenou k reprezentaci – piano nobile. Podstatští z Prusinovic měli Lešnou v držení v letech 1684 – 1740, k dalším majitelům patřili na příklad Beesové z Chrostiny, Pražmové z Bílkova a Kinští z Vchynic a Tetova.

Pozadu nezůstalo ani okolí, základy parku vznikly na začátku 19. století, kdy vznikla okrasná zahrada a vysázely se dřeviny, listnáče a jehličnany. Na rozvoji zámeckého parku se podíleli Kinští a vysázeli různé cizokrajné dřeviny, založili ovocnou školku, vylepšili blízkou oboru pro zvěř a dokonce nechali postavit i tři skleníky. Od roku 1894 měl zámek nový vodovod, což vedlo k dalším možnostem. Před zámkem byl postaven bazén s vodotryskem, posléze vznikly dva rybníčky, bažantnice, kuželna a tenisový kurt. 

Současná podoba zámku pochází až z konce 19. století, kdy zde od roku 1888 panovali Kinští. Lešná zůstala jejich sídlem až do konce druhé světové války, poté byl majetek zkonfiskován státem. Zámek se stal od roku 1948 sídlem mateřské a měšťanské školy a od roku 1975 připadl i s parkem dnešnímu Muzeu regionu Valašska. V současnosti se můžete během prohlídkové trasy podívat na pokoje zařízené původním mobiliářem z konce 19. a začátku 20. století. k dispozici jsou i tématické expozice Krása dřeva v umělecké a řemeslné tvorbě, Zámecký park jako dílo člověka a přírody a Život stromu a jeho význam v krajině.

 

Autor: Petra Nachtmanová