ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ledová jeskyně

Ledovou jeskyni najdeme na severním svahu Suchého vrchu, přibližně jeden kilometr od Hamru u Naděje. V roce 1966 byla zapsána na seznam chráněných přírodních památek. Jedná se o skutečně výjimečnou preudokrasovou puklinovou jeskyni, k jejímuž vzniku došlo díky mrazovému zvětrávání. Právě zvětráváním se ve znělcovém masivu postupem staletí vytvořily malé i větší pukliny, které později překrylo rozsáhlé suťové pole.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ledová jeskyně, Cvikov
GPS: 50.82133220, 14.64119140
Ledová jeskyně map

Ledová jeskyně - zajímavosti

Uvnitř jeskyně je puklina o šířce 2 až 4 metry a délce asi 30 metrů, jejíž povrch utěsnila hlína a suť. Vchod do jeskyně je položen ve výšce asi 6 metrů nad samotným dnem jeskyně a směrem doprava od něj se táhne delší rovná chodba, zatímco vlevo chodba stoupá prudce vzhůru a je obvykle vyplněna ledem nebo vodou.

Jeskyně má pouze jeden otvor v horní části, kterým v zimě vniká chladivý vzduch, ale jinak zde vůbec nefunguje cirkulace vzduchu. Páry v ovzduší i voda vytváří v jeskyni jinovatku, náteky ledu, rampouchy, ledové plochy, které jsou v nejnižším bodě silné až 2 metry.

TIP: Pokud sem plánujete výlet, vyrazte sem v předjaří, kdy je výzdoba jeskyně nejbohatší. Sníh začíná tát a puklinami do jeskyně proniká voda. V létě zde obvykle uvidíte jen led na podlaze.

Teplota uvnitř jeskyně se po celý rok udržuje přibližně na bodu mrazu. Vchod je orientován severním směrem a celá jeskyně je perfektně zastíněna horským lesem, což má za následek to, že se zde chladný vzduch udržuje ještě dlouho poté, co skončí zima. Led můžete celoročně najít v nejnižším místě východní chodby.

Historie Ledové jeskyně

Turistům se jeskyně otevřela až v 70. letech 19. století, kdy byla zajištěna její dostupnost pomocí serpentinové stezky a silnic. Zpočátku se do podzemních částí sestupovalo jen pomocí větví a kmene stromu, následně pomocí žebříku, který sem byl umístěn.

Po druhé světové válce byla jeskyně volně přístupná, což nebylo zrovna ideální řešení, protože lidé poškozovali výzdobu, odlamovali rampouchy a pokoušeli se zde dokonce rozdělat oheň. V roce 1980 se jeskyně kvůli speleologickým výzkumům na dva roky uzavřela. Turisté však jeskyni poškozovali i po znovuotevření, což Správa CHKO Lužické hory řešila uzamčením jeskyně a půjčováním klíčů zájemcům. V současné době si klíč můžete zapůjčit na Správě CHKO Lužické hory v Jablonném v Podještědí.

 

Autor: Andrea Štyndlová