Přírodní památka Mladečské jeskyně

Poloha:

Ocitli-li jste se v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, navštivte podzemní prostory přírodní památky Mladečské jeskyně. Určitě nebudete zklamáni, v podzemí kopce Třešín  najdete bohatou krápníkovou výzdobu a podzemní jezírka. Prohlídka je bezpečná a není fyzicky nijak náročná. Vstupní budova byla nově vybudována a návštěvníkům poskytuje patřičné zázemí.

Mladečské jeskyně mají dlouhou historii

Mladečské jeskyně jsou známé již od 19. století. Poprvé byly zpřístupněny v r. 1921, poté uzavřeny a po úpravách znovu zpřístupněny v r. 1951. Dómy a krápníky lemují celou prohlídkovou trasu, ale nejvíce Vás jistě zaujme jeskyně Panenská a Chrám přírody. Nádherné jezírko můžete obdivovat v Jezerní jeskyni. Projdete složitým systémem chodeb, labyrintů a dómů a v horkém létě se zde ještě báječně ochladíte.

Jak vypadá prohlídka jeskyní

Do Mladečských jeskyní se dostanete jednoduše přímo z obce Mladeč. Pohodlná a dlážděná cesta Vás dovede ke vchodu do jeskyní, kde se Vás ujmou průvodci. Jeskyněmi se prochází po upravených vybetonovaných chodnících, stoupáte nebo sestupujete výhradně po odpovídajících schodištích. Tam, kde hrozí nebezpečí pádu, je instalováno zábradlí nebo nízká zídka. Trasa prohlídky měří skoro 400 m a trvá cca 40 minut.

Mladečské jeskyně dobře znají archeologové

Při prohlídce samotných jeskyni oceníte nejen krásu krápníkových útvarů, ale i expozice s archeologickými nálezy. Vidět můžete například kosti vyhynulých zvířat z pravěku i kostry lidí starší doby kamenné. Vystaveny jsou také jejich nástroje a zajímavá je i expozice zachycující průběh vykopávek. Vykopávky v Mladečských jeskyních jsou unikátní, jedná se o početné nálezy kosterních pozůstatků nejstarších jedinců člověka moderního typu. Výstava o cromagnoncích je umístěna v Dómu mrtvých, prohlédnout si můžete figuríny pravěkých lovců při rituálním obřadu.

 

Autor: Helena SyslováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension Angelus

Olomouc - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 21.5 km

Penzion Pension Angelus od 1850 Kč
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací