Slavonice - renesanční město

Poloha:

Znáte město Telč a jeho krásné domy s malovanými štíty? A víte, že v moravské části Jihočeského kraje se nachází ještě jedno podobné městečko, kterému se dokonce přezdívá „Malá Telč“? Jsou to Slavonice, menší obec s 2700 obyvateli na pomezí Moravy, Čech a Rakouska. Vznik této obce se datuje zhruba do 12. století , kdy tu vyrostla trhovská osada. Největší hospodářský rozkvět zažily Slavonice v 16. století, kdy byla přestavěna i většina domů do podoby, v jaké se zachovaly dodnes. Později však město zažilo několik ran, ze kterých se dlouho vzpamatovávalo, nejdříve to byla třicetiletá válka, poté morová epidemie a na konci 18. století ničivý požár. Památky jsou od 50. let 20. století postupně restaurovány, ale pořád je na městě poznat, že bohužel nedosahují slávy výše zmiňované Telče a potřebovaly by značnou finanční injekci. Přesto si zaslouží pozornost a mají co nabídnout.

Střed města je památkovou rezervací, tvoří ji menší Horní náměstí a rozlehlé Náměstí Míru, kolem kterých stojí městské domy s renesančními štíty. Obdiv si jistě zaslouží jejich sgrafitová výzdoba. Na některých domech se jedná o typická sgrafitová psaníčka, jinde jsou to dokonce složité figurální výjevy. Mezi oběma náměstími stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie a k němu přiléhající městská věž, ta tvoří dominantu města. Pochází z první poloviny 16. století a stojí v místě bývalé sakristie. Za menší vstupné je celoročně přístupná a po zdolání 172 schodů nabízí pěkný výhled na město a jeho okolí. Z původního opevnění kolem města se dochovala hlavně část vpravo za Horním náměstím. Dodnes stojí a svému účelu slouží také dvě z původních třech městských bran, Dačická brána vedoucí úzkou uličkou na Náměstí Míru a Znojemská (Jemnická) brána na Horním náměstí..

Navštívit můžete také Slavonické podzemí. Zdejší sklepy mají kořeny pravděpodobně někdy ve 13. století, kdy probíhala gotická zástavba města. Později byly propojovány a z důvodů odvodnění hloubeny další patra, ty vznikly celkem tři. Prohlídku můžete zvolit ve dvou podobách, kratší dvacetiminutový okruh, který je méně náročný, a delší skoro hodinovou prohlídku, u které je dobré zvážit své fyzické možnosti. Chodby mají průměrný profil 150 cm na výšku a 40-60 cm na šířku, proto rozhodně nejsou vhodné pro lidi nesnášející malé prostory. Nezbytnou výbavou jsou speciální holínky, plášť a baterka, což vám zapůjčí průvodce.

Přímo na náměstí Míru najdete Turistické informační centrum, kde se dozvíte vše podstatné a můžete si zakoupit pohled nebo suvenýr. Občerstvení vám nabídnou například v cukrárně ve stejném domě nebo v některé ze zdejších restaurací.

 

Autor: Martina LimbergováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPENZION U DOLEŽALŮ

Telč - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 21.7 km

PENZION U DOLEŽALŮ od 350 Kč
 • Internet
 • Parkoviště
 • Restaurace v okolí
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Hotel Pod kaštany

Telč - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 22.4 km

Hotel Pod kaštany od 350 Kč
 • Bezbariérový přístup
 • Domácí zvířata povolena
 • Fitness
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací