Vyškov - Moravské Versailles

Poloha:

Jihomoravské okresní město Vyškov leží přibližně 30 km od Brna, takřka ve středu Moravy, obklopeno Hornomoravským úvalem, Drahanskou vrchovinou a Litenčickými vrchy. Oblast kolem Vyškova se do historie zapsala především díky bitvě tří císařů u Slavkova, nicméně Vyškov toho svým návštěvníkům může nabídnou mnohem, mnohem více! Rozhodně ne nadarmo se mu přezdívá "Moravské Versailles".

Historie města

Zdejší oblast byla pravděpodobně osídlena už ve starší době kamenné, a to zejména vzhledem ke své výhodné poloze, ve které se protínaly obchodní stezky vedoucí do Brna, Olomouce a Kroměříže.

Vyškov je v historických pramenech poprvé připomínán v souvislosti s listinou olomoucého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. Původně byl Vyškov zeměpanským sídlem, později majetkem olomouckých biskupů, a to od 13. století až po dalších šest staletí. V roce 1250 byl Vyškov díky biskupovi Brunovi ze Schauenburku povýšen na město a následující století se řadil k těm nejvýznamnějším městům v celém olomouckém biskupství.

Výhodná poloha Vyškovu přinášela také stinné stránky, například v podobě častých nájezdů. Za husitských válek bylo město dobyto a při střetu Matyáše Korvína a Jiřího z Poděbrad vypáleno.

O obnovu města se pak významně postaral Tas z Černé Hory, biskup ze šlechtického rodu Boskoviců. Sepsal a rozšířil městská privilegia a měšťany osvobodil od povinností vůči zámku, takže Vyškov hospodářsky vzkvétal. Další úpadek ovšem nastal záhy, během třicetileté války, kdy bylo město dvakrát vypleněno a vypáleno Švédy a počet obyvatel se snížil na pouhou třetinu.

Označení "Moravské Versailles" pochází z doby nadvlády biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, a kdy zdejší zámek prošel rozsáhlou přestavbou. Významný rozvoj města byl ovšem přerušen ničivým požárem, který Vyškov poničil roku 1753, a to včetně zámku a řady měšťanských domů.

Během poloviny 19. století byly zbořeny městské hradby a Vyškov se začal rozrůstat do okolí, kulturně a hospodářsky se rozvíjet.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Bohatá historie Vyškova je skvěle doložena hned několika architektonickými skvosty. Jedním z nich je zmíněný vyškovský zámek, obklopený zahradou. Ve městě se nachází také renesanční radnice nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Příjemné odreagování slibuje zdejší aquapark nebo Zoologická zahrada.

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíHotel a restaurant Excellent Kroměříž

Kroměříž - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 28.9 km

Hotel a restaurant Excellent Kroměříž od 1690 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu
  • SPA / Wellness
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací