ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ostrava

Ostrava je v České republice už pozoruhodným pojmem. Přestože se dnes v tomhle městě setkáme už pouze s pozůstatky hutnického průmyslu, většina lidí na Ostravu stále nazírá pohledem dob dávno minulých. Dobývání černého uhlí zde však zanechalo stopy i dnes, například v podobě zavřených továren, dolů, z nichž jsou dnes muzea, a především unikátních technických památek. Přízvisko "černá" pro Ostravu už však dávno neplatí. Snad jen díky minulosti, která je v lidech zakořeněná, si většina z nás neuvědomuje, že jen v málokterém městě v České republice je tolik zeleně, jako v Ostravě.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Čs. Legií, Ostrava
GPS: 49.83439860, 18.28216780
Ostrava map

Ostrava - zajímavosti

Metropole Moravskoslezského kraje je dnes domovem pro víc jak 311 tisíc lidí a najdeme ji poblíž hranic se Slovenskem a Polskem, u břehů řeky Ostravice.

Historie města

První zmínka o Ostravě se váže k roku 1267. Od té doby, jak staletí plynula, zachvátilo Ostravu několik požárů a vojenských vpádů, ale samozřejmě zažila i rozkvět. Zastavme se proto u druhé poloviny 18. století, kdy pro město nastalo zcela zlomové období, spojené samozřejmě s objevem uhlí a později též s rozvojem železáren. O sto let později, ve druhé polovině 19. století, už byla Ostrava nejvýznamnější průmyslové město v habsburské monarchii. Od té doby však svůj průmyslový ráz dávno ztratila. Uhlí se zde totiž naposledy těžilo v roce 1994.

Jako připomínky bohaté hornické minulosti zde však najdeme celou řadu technických památek, které v České republice nemají obdoby. Od roku 1989 se tvář Ostravy nebývalým způsobem změnila a její výjimečnosti si čím dál častěji všímají turisté z celého světa.

Památky a zajímavá místa

Vítkovice aneb Ostravské Hradčany, jak se komplexu staveb Dolu Hlubina někdy přezdívá, nesmí rozhodně žádný návštěvník Ostravy opomenout. Jedná se o Dolní oblast Vítkovic s koksovnou a vysokými pecemi a především o unikátní národní kulturní památku, zapsanou na seznamu UNESCO.

Jednou z nejstarších historických památek města je Slezskoostravský hrad z druhé poloviny 13. století, kde se dnes během celého roku konají nejrůznější kulturní akce a festivaly.

Při úpatí vrchu Landek se nachází areál hornického muzea. Oblast je z geologického, přírodovědeckého, historického i hornického hlediska lokalitou celosvětově známou a velikostí se mu žádné podobné muzeum v České republice nemůže rovnat. Návštěvníci mohou sfárat do slojí, stejně tak jako kdysi horníci, dát si pivo v havířské hospodě Harenda u Barborky nebo si zahrát bowling ve zdejším sportovním areálu.

Dalším klenotem technických památek naší republiky je Důl Michal, umožňující návštěvníkům projít stejnou trasou, jakou kdysi před lety procházeli horníci. Expozice má charakter posledního pracovního dne, což na turisty působí naprosto autentickým dojmem.

Velkým lákadlem je samozřejmě také ostravská ZOO nebo svět miniatur Miniuni s víc jak třiceti modely nejvýznamnějších budov Evropy, kterým dominuje 12 metrů vysoká Eiffelova věž.

A večer, až se tep Ostravy bude pomalu uklidňovat, zajděte se pobavit na Stodolní ulici, která nikdy nespí.

 

Autor: Andrea Štyndlová