Ledce - zapomenuté lázně

Poloha:

Zveme vás na procházku po místech, kudy se před 100 lety procházeli lázeňští hosté zvučných jmen – Karolína Světlá, František Palacký, Josef Jungmann či Karel Havlíček Borovský. Ten se zde zotavoval po návratu z vyhnanství v Brixenu. Dny, které strávil ve zdejších lázních byly jedněmi z posledních dnů jeho života. Ve vysokých horečkách byl převezen do Prahy, kde po pěti dnech zemřel.

Šternberk, místní část Ledců u Slaného, vás uvítá barevným kobercem z listí památných dubů a lip. Koncentrace těchto staletých velikánů je tu nejvyšší na celém Slánsku. Chráněných je ale pouze pět. V sousedství těchto patriotů českých hájů se snaživě vypíná i čínský přistěhovalec ginkgo biloba. Kdosi ho zasadil přímo proti bývalému lázeňskému domu, ve kterém je dnes dětský domov.

Lázně, které na počátku 19. století zřídili Martinicové, nepřečkaly 1. světovou válku. Za doby své největší slávy nabízely svým hostům léčbu minerálními koupelemi a pitnými kúrami. Návštěvníci si dopřávali vedle příjemných procházek údajně i povzbuzující účinky smetany a čokolády.  

Zrod i zánik šternberských lázní poznamenaly válečné konflikty. Napoleonské války zpomalily jejich vznik a zánik lázní způsobila válečná krize na začátku 20.století. Železité prameny, zmiňované v roce 1751 v souvislosti s odvedením železité vody od rybníka, aby neškodila rybám, ale stále nabízejí svou léčivou sílu. Prameny, barvící vše kolem sebe do zlatohnědé barvy nesou jména Jindřichův a Dr. A. Tůmy. Vyvěrají proti lázeňským domům, ukryté v zeleni a stíněné altány.

Za třetím pramenem musíte vážit cestu po snad bývalé kolonádě. Na ni navazuje park, kde mezi zmíněnými věkovitými duby dojdete k hrázi romantického rybníka a posléze k prameni Dr. Prokeše. Místní mu říkají „rybička“. Jako jediný je udržovaný, s odpočívadlem lemovaným kamenným zábradlím. Jeho voda je lahodná, již bez vysokého obsahu železa. Je kontrolovaná hygieniky, vhodná pro kojence.

Prameny jsou tu ale ještě dva. Masarykův a Zarostlý. Zkuste je objevit.

Více informací můžete získat v místním muzeu, které je věnováno nejen místní historii, ale hlavně historii i současnosti některých asijských států.

 

Autor: Ivana DondováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolí