ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rožnov pod Radhoštěm - skanzen

Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě rozhodně stojí za návštěvu. Ve třech částech je k vidění na 150 památkových objektů, kde se dozvíte mnoho zajímavého ze života našich předků.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Palackého, Rožnov pod Radhoštěm
GPS: 49.46090250, 18.15243220
Rožnov pod Radhoštěm - skanzen map

Rožnov pod Radhoštěm - skanzen - zajímavosti

Historie skanzenu se na papíře začala psát už v roce 1913, kdy se pro jeho založení rozhodli bratři Bohumír a Alois Jaroňci. Ti se do Rožnova přestěhovali a zasadili se o otevření nového muzea, což se kvůli válečným událostem podařilo až v roce 1925. Mezi prvními budovami, které vyrostli na mýtině lázeňského parku, patří radnice a měšťanský dům. Pocházejí z rožnovského náměstí, kde jim hrozil zánik kvůli výstavbě zděných staveb. Takto postupně přibývaly další a další stavby, až dnes tvoří toto rozsáhlé Valašské muzeum v přírodě. Jsou zde zastoupeny historické městské stavby, technické památky a lidové stavitelství z oblastí moravského Valašska, Kopanic a Těšínského Slezska.

Dřevěné městečko je tou nejstarší a také nejnavštěvovanější částí areálu. Jejím cílem je ukázat lidem život na malém městečku od poloviny 19. století do první čtvrtiny 20. století. Během hlavní sezóny tu každý víkend probíhají různé řemeslné a folklorní programy, které budou bavit děti i dospělé.

Valašská dědina vznikla v 70. letech a je nejrozsáhlejší částí areálu skanzenu. Objekty jsou umístěny v členité krajině, která připomíná typickou vesničku beskydského podhůří. Najdete tu hospodářské usedlosti, salašnické domy, mlýn i kovárnu. Vnitřek staveb a jejich vybavení vám ukáže, jak žili od poloviny 19.století lidé různých společenských vrstev. Po dvorcích pobíhají domácí zvířata a na stráních mezi zahrádkami, políčky a ovocnými sady se pase stádo ovcí, což krásně dokresluje atmosféru opravdové vesnice. I zde se v průběhu roku koná spousta lidových akcí.

Mlýnská dolina byla otevřena roku 1982 a je nejmladším areálem skanzenu. Soustřeďují se zde technické stavby převážně na vodní pohon, které jsou dodnes funkční. Kromě lisovny oleje jsou ostatní mechanismy poháněny vodou a to hamr, valcha, pila či mlýn. Různé formy dopravních prostředků používaných v zemědělství, lesnictví nebo jiných odvětví řemesel a živností jsou vystaveny v objektu vozovny. Tento svět techniky 19. století je jistě zajímavý.

Muzeum se snaží oživit a ukázat návštěvníkům tradiční řemesla, lidové umění i obyčeje, které by neměly být zapomenuty. Jak se to daří, posuďte sami. Návštěva tohoto skanzenu ve vás určitě zanechá velký dojem.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Lenka Marešová