Památník Josefa Jungmanna - Hudlice

Poloha:

Jedna z malých obcí v malebném křivoklátském kraji se pyšní hned několika významnými rodáky, z nichž tři byli dokonce sourozenci. Řeč je o Hudlicích, rodišti Josefa Jungmanna, významného českého spisovatele, narozeného 16. 7. 1773.

Byl jedním z 10 dětí místního ševce. Svůj život zasvětil obnově a záchraně českého jazyka, stejně jako dva jeho bratři Antonín a Jan. Nejvýznamnějším dílem Josefa Jungmanna je Slovník česko - německý. Dílo, ze kterého vychází základy spisovné češtiny. Zanedbatelné není ani jeho pedagogické působení. Stal se v roce 1800 prvním, i když nehonorovaným, učitelem českého jazyka v Čechách. Ve školství dosáhl nakonec i na post nejvyšší. Stal se rektorem pražské univerzity. Další poctou, které se mu dostalo, bylo povýšení do rytířského stavu.

Rektorem na Karlově univerzitě byl i jeho bratr Antonín. Získal věhlas jako lékař a jeho pražská porodnická škola byla uznávaná po celé Evropě. I on byl poctěn rytířským stavem. Další z bratrů, Jan, se stal knězem. Oba vydatně přispěli ke vzniku Slovníku.

Dochovaná roubená chalupa v Hudlicích, ve které Jungmannova rodina žila, slouží dnes jako památník. Stojí za kostelem sv. Tomáše. Pseudorománská stavba kostela z konce 19. století je zajímavá svým vznikem. Na jejím místě stával dřevěný kostelík, který byl nejdříve obestavěn současným kostelem a až po jeho dostavbě zbořen.
Další zajímavé stavby v okolí památníku jsou i místní sokolovna z r. 1924 a budova školy z r. 1824. Nedaleko od kostela můžete vidět další dochovanou roubenku. V obci je i kaplička sv. Jana z Nepomuku, kterou dali vystavět rodiče bratrů Jungmannových.

K dalším významným hudlickým rodákům patří Adolf Patera, prvorepublikový historik a knihovník Národního muzea a jeho současník Petr Cingr, novinář a politik. V Hudlicích se narodil i nejmenší Čech, lilipután František Řeřicha. Založil před 1. světovou válkou první liliputánské varieté Bohemia, se kterým vystupoval v mnoha zemích včetně Ameriky a Palestiny.

Budete-li chtít získat trochu nadhledu nad vší tou tíhou důstojného hudlického společenství, vydejte se do severní části obce. Tam můžete podniknout výstup na Hudlickou skálu. Buližníkový útvar, rozdělující svým táhlým hřbetem vesnici na dvě části, poskytuje nerušený kruhový výhled na okolní krajinu.

 

Autor: Ivana DondováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Grand

Řevnice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 19.6 km

Hotel Grand od 445 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací