ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Šebeň

Víte něco o mravencích a mraveništích? Pokud ne, ale toto téma Vás zajímá, určitě navštivte oblast poblíž Dobré Vody, ve které se nachází přírodní památka Šebeň. Tuto přírodní památku tvoří oblast s více než 133 hektary, s porostem buků a jedlí. Důvodem ochrany je zde obrovský výskyt mravenců druhu Formica polyctena. Množství mravenců, které zde žije, je jedno z největších ve střední Evropě.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Žďár nad Sázavou
GPS: 49.41280500, 16.07027580
Šebeň map

Šebeň - zajímavosti

Největší soubor mravenišť v ČR

Obrovský komplex mravenišť v přírodní památce Šebeň je tvořen více než 1100 hnízdišti těchto lesních mravenců, kteří patří k zvláště chráněným živočichům. Oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce 2002. O 4 roky později zde byla otevřena naučná stezka s velkými informačními panely. Pokud sem vyrazíte s dětmi, určit tuto stezku velice oceníte. Terén je nenáročný a procházka trvá přibližně dvě hodiny.

Šebení vede naučná stezka

Naučná stezka prochází lesním porostem středem přírodní památky Šebeň. Měří cca 3 km a je zcela unikátním druhem naučné stezky. Její jedinečnost spočívá v tom, že je celá zaměřena pouze na mravence, zvláště na zde žijící druh, mravence pospolitého. Pro procházku po této stezce si můžete zakoupit Průvodce. Ten obsahuje mapu, popis oblasti a jednotlivých zastávek. Mravence pak můžete pozorovat podle stezky, kde uvidíte četná mraveniště.

Co se na stanovištích dozvíte

Vydáte-li se na naučnou stezku, získáte na zastaveních mnoho informací. Dozvíte se podrobnosti o tom, kdo se vlastně řadí k mravencům, jak fungují vztahy v samotném mraveništi, jak působí mravenci v lese, čím se mravenci žijí, co ničí mraveniště, jak se mravenci rozmnožují, jak se mění mraveniště v průběhu roku, něco o životě mravenčího jednotlivce, informace o teritoriu mraveniště a o tom, proč jsou mravenci užiteční a o jejich ochraně. Texty jsou ilustrovány reálnými záběry ze života mravenců.

 

Autor: Helena Syslová