ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rešovské vodopády

Octnete – li se v Nízkém Jeseníku, vydejte se do okolí Rýmařova, k říčce Huntavě. Zde najdete zvláštní výtvor, prohlášený za národní přírodní památku. Vodopády na říčce Huntavě, pramenící na Skalském rašeliništi, jsou cílem mnoha turistických výprav i jednotlivců, kteří milují kaňony, peřeje, kaskády a samozřejmě vodopády. Vodopády jsou součástí neporušené přírody, setkáte se zde zvláště se smrkovým porostem a vzácnějšími mechy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Horní Město
GPS: 49.88031500, 17.20787390
Rešovské vodopády map

Rešovské vodopády - zajímavosti

Rešovské vodopády si můžete prohlédnout z vyhlídek

Tuto národní přírodní památku tvoří poměrně hluboké a značně skalnaté údolí, které vymlela říčka Huntava. Zvláště při vyšším průtoku zde můžete vidět nádherné kaskády, peřeje a hlavně vodopády. Největší z těchto vodopádů je vysoký 10 metrů. Nedaleko vodopádů se nycházejí pozůstatky starého vodního mlýna. Kolem vodopádů byly vybudovány vyhlídky, projít se můžete po schodech ze dřeva nebo z kamene, přes vodopády přejdete po zabezpečených lávkách nebo můstcích.

Vodopády nesou jméno blízké vsi

Nejbližší vesnice v okolí vodopádů je Rešov, podle kterého dostaly vodopády své jméno. Soutěska, ve které se vodopády nacházejí, je dlouhá cca dvě stě metrů a má tvar kaňonu. Nad vodopádem soutěska tvoří obyčejné údolí a rozděluje se na dvě větve. Památkou byly vodopády vyhlášeny v roce 1966 a navštívit je můžete po celý rok, jsou volně přístupné pro pěší turistiku. Nedaleko jsou k vidění zbytky středověkého hradu, který měl chránit železné doly v okolí.

Najdete zde i vzácné ptactvo

Jedle, buky a kapradí tvoří porost svahů v okolí vodopádů. Vzácný je zde například mech šikoušek zelený. Smrkové lesy původní porost doplňují. Žije tu také velké množství ptactva. Lejsek malý, holub doupňák, jestřáb lesní nebo čáp černý patří k chráněným druhům, významná je i populace výra velkého. Klidné prostředí a ochrana strmých stěn přispívají k ochraně těchto výjimečných druhů.

 

Autor: Helena Syslová