ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hranická propast

Lákají Vás záhady? Pak se vydejte do propasti, která nemá dno...

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hranice
GPS: 49.53199000, 17.75072000
Hranická propast map

Hranická propast - zajímavosti


V Hranickém krasu, nedaleko Zbrašovských aragonitových jeskyní na pravém břehu řeky Bečvy leží Hranická propast. Má elipsovitý tvar a její délka je v nejdelším místě 110 m, šířka pak 50 m. Hluboká je 69,5 m. Na jejím dně je Jezírko, o kterém nevíme, jak je hluboké. Při posledním měření se sonda dostala do hloubky 373 m. Hlouběji již nebylo možné sondu spustit, vzhledem ke členitému terénu. I tak je nejhlubší propastí ve střední Evropě, ale i jednou z nejhlubších zatopených sladkovodních propastí na světě. Podle teploty a chemického složení vody se geologové domnívají, že by propast mohla mít hloubku dokonce přes 700 m. Voda je minerální s teplotou 16,5 °C.


Ve hloubce 48 m pod hladinou Jezírka se dá, po překonání sifonu Zubatice, vystoupat do suchých jeskyní Rotunda suchá, Nebe I – III, Monika. Rotundu suchou si jako své hnízdiště zvolili netopýři, kteří se sem dostávají velmi úzkým průlezem z prostoru Jezírka. Při tom musejí překonat asi 7 m skalního masivu. V těchto jeskyních je velmi zajímavý nález gejzírových stalagmitů.


Propast pravděpodobně vznikla tak, že voda z řeky Bečvy vystupovala podle puklin nahoru a protože byla nasycená CO2, vytvořila tak celou propast. Vstup vznikl následným propadem stropu.
K propasti se dostanete od budovy vlakového nádraží stanice Teplice nad Bečvou, značenou pěšinou vedoucí nahoru do lesa. Vstup do propasti je z vrcholu kopce Hůrka, ve výšce 315 m nad mořem.


Podle pověsti do propasti skočil Mojmír II., vládce Velkomoravské říše, aby za ním za tmy skočili i jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu.


Nedaleko můžete navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně, které vznikly působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Výzdoba jeskyní je tvořena minerálem aragonitem a naleznete zde gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy.

 

Autor: Marie Bukovinská