Přírodní památka Třesín

Přírodní památka

Poloha:

 

Na procházce v okolí obce Mladeč byste tento nenápadný kopec pravděpodobně minuli. Je to dlouhé návrší, porostlé lesy, žije zde mnoho zajímavých druhů ptáků, měkkýšů a brouků. Rostou zde i vzácnější rostliny. Třesín je již od roku 1933přírodní památkou. Hlavním důvodem ochrany však není jen místní flora a fauna, ale to, co se pod nenápadným kopcem skrývá. Uvnitř kopce se totiž rozkládají Mladečské jeskyně, rozsáhlý soubor krasových jeskyní, které jsou zpřístupněny veřejnosti.

Třesín patří do krasového území

Přírodní památka Třesín je součástí Javoříčsko-mladečského krasu. Samotné mladečské jeskyně, které se nacházejí v nitru kopce, vznikly působením eroze vody z říček Hradečka a Rochava. Vápenec, kterým je vrch tvořen, je starý skoro 400 miliónů let. Projít se můžete labyrintem chodeb a dómů, je zde i významné archeologické naleziště. Návštěvníkům zde slouží i naučná stezka, na které se mohou seznámit s historií i současností této oblasti.

Bohaté společenství rostlin i živočichů

Na vrchu Třesín se sice nedochovaly původní lesy, ale zůstaly zde zbytky dubů, buků a habrů. Lesní porost je domovem mnoha živočichů, hnízdí zde obvyklí i vzácnější ptáci. Vidět nebo zaslechnout můžete například datla, lejska nebo puštíka. Velmi pestré je tu společenství měkkýšů, až 33 druhů. K nejzajímavějším měkkýšům patří skalnice kýlnatá nebo vřetenatka obecná. Zastoupeni jsou také brouci a motýli, je zde i vzácný výskyt kudlanky nábožné. K zajímavým rostlinám náleží podléšky, rozchodníky, kapradiny, okrotice, vousatky, věšenky a další.

Území poškozuje těžební činnost

Místní krasová oblast je značně rozsáhlá, některá místa jsou však ohrožována těžbou. Dochází tu k narušení podzemních vod a k ničení jedinečných ekosystémů. Celek patří do CHKO Litovelské Pomoraví, samotný Třesín byl pak zařazen do systému Natura 2000, který vytvořily členské země Evropské unie, aby bylo možno ochránit nejvzácnější a nejohroženější druhy rostlin i živočichů a také vzácná přírodní stanoviště v Evropské unii.

 

Autor: Helena SyslováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension Angelus

Olomouc - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 22.8 km

Penzion Pension Angelus od 1850 Kč
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací