ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Žehuňský rybník

Máte rádi vodní ptactvo a jeho přirozené prostředí? Pak určitě navštivte Žehuňský rybník, největší rybník Středočeského kraje. Najdete ho mezi Poděbrady a Chlumcem nad Cidlinou u obce Žehuň. Je 5,5 km dlouhý, 6m hluboký a vodní plocha zabírá 258 hektarů. Byl vybudován na řece Cidlině v 15. století jako královský rybník, v 16. století byl opravován podle pokynů Jakuba Krčína z Jelčan, známého budovatele mnoha jihočeských rybníků. Chráněn je od roku 1948.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Žehuň
GPS: 50.14722190, 15.30361110
Žehuňský rybník map

Žehuňský rybník - zajímavosti

Národní přírodní památka Žehuňský rybník

Žehuňský rybník je významnou rezervací pro vodní rostliny a vodní ptactvo. Předmětem ochrany je jak vlastní rybník, tak porosty rákosu i okolní slatinné louky. Rybník je průtočný, chov ryb je zde polointenzivní. Vyskytují se zde i ohrožené druhy rostlin a živočichů. Nevedou tudy žádné oficiální turistické cesty, proto je zde ideální prostředí pro ohrožené a chráněné druhy.

Flora a fauna Žehuňského rybníka

Na volné vodní ploše se můžete setkat se stulíkem žlutým, několika druhy rdestu, šmelem okoličnatým, šípatkou střelolistou, na ně navazují rákosiny a louky, kde jsou k vidění například pěchava slatinná, pryskyřník velký, hadí jazyk, ostřice, pcháče nebo bahenní pampelišky. K vzácnějším živočichům patří škeble rybničná, rosnička obecná, Skokan skřehotavý, kuňka ohnivá či velevrub malířský. Vodní ptactvo zastupuje chřástal nebo Bukáček, sýkořice vousatá a pro potravu sem létá i orel mořský.

Negativní vlivy působí i na rybník

Rybník má problém s velkým nárůstem rákosin, které se nedaří omezovat. Negativně však působí i odlesňování v okolních oblastech, pytláctví, kormoráni a jejich plašení a také značné kolísání vodní hladiny. Výhodou je obtížný přístup do celého území. Cesta vede pouze na severu, směrem k vlakové zastávce, z jižní strany jsou přístupné louky od samoty Korce.

 

Autor: Helena Syslová