ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Labské pískovce

Chráněnou krajinnou oblast Labské pískovce tvoří množství kaňonů a soutěsek, jež obklopují skalní města a masivy. Rozkládá se na ploše 324 km2 a k jejímu vzniku došlo roku 1972. Důvodem ochrany tohoto území je jedinečná pískovcová krajina s rozsáhlými lesy a kulturními památkami především v podobě lidových staveb. CHKO Labské pískovce zahrnuje také NP České Švýcarsko a Tiské stěny.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Arnoltice u Děčína
GPS: 50.84425640, 14.27503580
Labské pískovce map

Labské pískovce - zajímavosti

Labské pískovce se rozkládají po obou březích řeky Labe a místo je obecně velmi vyhledáváno nejen turisty, ale i horolezci, kteří pískovcové skály využívají k tréninku. I přes velkou návštěvnost je zde relativně klid a nádherná příroda. Pokud vyhledáváte hlavně přírodní rezervace a památky, vydejte se do části Labských pískovců, rozkládající se po pravém břehu Labe.

Rozsáhlé lesy jsou domovem nejrůznějších druhů zvěře, nejčastěji jelenů, lišek, srnců, ale vidět zde můžete taky kamzíka nebo rysy.

Celá oblast je z většiny tvořena křídovými druhohorními sedimenty. Díky sopečné činnosti došlo k rozlomení kilometrové pískovcové desky na soustavu zlomů a současná podoba zdejší krajiny je také důsledkem erozivního působení. Setkáte se zde s celou řadou kaňonů a soutěsek, skalních měst, věží a dalších bizardních útvarů.

Nejkrásnější místa v Labských pískovcích:

• Naprosto úchvatný charakter má kaňon v úseku mezi Hřenskem a Děčínem.
• Nejpůsobivější pohled na kaňon Labe se vám naskytne z Belvederu - vyhlídkové plošiny.
• Dalším malebným místem jsou soutěsky na řece Kamenici, která je přítokem Labe.
• Pravčická brána, skalní most vysoký 16 metrů.
• Turistická cesta vedoucí Jetřichovickými skalami až k Hřensku.

Nejvyšším místem Labských pískovců je Vysoký Sněžník, čnící do výšky 726 m.n.m. a naopak nejnižším místem je údolí Labe v Hřensku.

 

Autor: Andrea Štyndlová