ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Praděd

Nenechte si ujít návštěvu rozhledny na Pradědu! Zaujme vás nejen svou historií, ale i okouzlující krajinou a pěkným výhledem nejen na jeho okolí, ale i rakouské nebo slovenské vrcholky hor!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Malá Morávka
GPS: 50.08288900, 17.23119400
Praděd map

Praděd - zajímavosti

Praděd je nejvyšší moravskou horou. Tyčí se v nadmořské výšce 1491 metrů a ze zdejšího vysílače s vyhlídkovou plošinou o celkové výšce 162 metrů se návštěvníkům naskýtá skutečně nádherný výhled.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 73 metrů a dostanete se na ni jedině výtahem.
Nejsnadnější cesta sem vede pravděpodobně autobusem, a to z Karlovy Studánky nebo od Hvězdy, kde se nachází parkoviště. Jezdí odtud také autobus, a to pravidelně každou hodinu jak nahoru, tak dolů. Cesta trvá pár minut, vyjde vás na pár korun a dovezeni budete až na Ovčárnu, což je turistická chata, odkud se můžete vypravit po červené turistické značce až k Pradědu. Cesta je dlouhá asi 3,5 km, jedná se o asfaltku, takže se nemusíte bát krkolomných terénů.


Další variantou je dojet autem až na Ovčárnu, což je sice pohodlnější, ale o poznání dražší. Pokud jste na Ovčárně ubytovaní, zajistí vám v zimě odvoz na Praděd sněžným skútrem.

Otevírací doba na Pradědu se odvíjí od doby, kdy je otevřená zdejší restaurace, což je každý den od 9 do 18 hodin. Vstupné na vyhlídkovou plošinu stojí 60,-Kč pro dospělého člověka.

Při dobré viditelnosti můžete z Pradědu spatřit Lysou horu, Radhošť a dokonce i Sněžku. Když se vám opravdu poštěstí a počasí vám bude přát, je možné vidět i Vysoké Tatry a Malou Fatru nebo dokonce rakouské Nízké Alpy.

Vysílač, který dnes na nejvyšší hoře Hrubého Jeseníku stojí, není samozřejmě první zdejší stavbou. Předcházel jí totiž skromný útulek z 19. století, sloužící pro pocestné, využívající ho za nepříznivého počasí. Říkalo se mu ochranná chýše a i když k ní byla později přistavěna jednoduchá budova, tehdejším požadavkům to nestačilo.
Kamennou rozhlednu, vystavěnou v letech 1904-12, projektoval Franz von Neumann a vystavět ji nechal Moravskoslezský horský spolek. Výstavba trvala celých osm let hlavně díky nedostatku financí. Další problémy tzv. Habsburskou věž čekaly při kolaudaci, kterou kvůli špatně zvolenému materiálu neprošla. Věž tehdy měřila 32,5 metrů a přístup na ni byl i přes tyto okolnosti povolen.


Bezpečnostní důvody pak donutily věž uzavřít až roku 1923, kdy se zde také prováděly opravy. Po jejich skončení, roku 1926, zde byl uspořádán táborák a ohňostroj, přičemž tato tradice, opakující se každé tři roky, přetrvala až roku 1938. Tou dobou už věž nesla název Altvaterwarte.


Po válce věž hodně chátrala, jelikož její tehdejší správce byl německý a po roce 1945 zanikl. Se snahou ji rekonstruovat přišel roku 1951 Turista Praha n.p.. Jeho plán bylo uvést věž do původního stavu, ovšem ta se roku 1959, den před zahájením rekonstrukce, zřítila.
Stavba vysílače byla zahájena v roce 1970. Kvůli snadnějšímu přístupu zde roku 1968 vznikla asfaltová cesta, vedoucí od Ovčárny. Nově vybudovaný vysílač měl připomínat kosmickou loď při startu a datum ukončení rekonstrukce bylo stanoveno na rok 1977. Do těchto plánů však zasáhly nepříznivé klimatické podmínky, a tak se stavba protáhla až do poloviny 80. let. Roku 1983 zde také byla otevřena nová restaurace a v polovině 90. let i nový vyhlídkový ochoz.


Projekt Pradědu zpracoval Jan Liška z brněnského Stavoprojektu. Věž podpírají tři křídla. V prvním se nachází energetický uzel, druhý slouží radiokomunikacím a ve třetím se nachází restaurace. V současné době vysílač na Pradědu vlastní České radiokomunikace Praha a.s.

Kuriózní je fakt, že vrchol věže se tyčí do výšky 1653 metrů nad mořem, čímž si vydobyla titul nejvyššího bodu v České republice.

 

Autor: Andrea Štyndlová