Strážiště u Úvalna

Poloha:

 

Nechte se unést pohledem na Nízký Jeseník a Beskydy z rozhledny Strážiště poblíž Úvalna! Užijete si nejen příjemnou procházku, ale i kouzelný výhled z vrcholku věže!

Kudlichova rozhledna na Strážišti u Úvalna se nachází asi 20 km od Bruntálu směrem na severovýchod. Jedná se o kamennou stavbu o celkové výšce 22 m.


Po vystoupání 130 schodů se vám naskytne kouzelný výhled na Beskydy, Opavsko a Nízký Jeseník. To vše z nadmořské výšky 395 metrů.


K rozhledně se nejlépe dostanete z obce Úvalno směrem na severozápad. Cesta vede až k parkovišti pod rozhlednou, kde je možné parkovat. Chcete-li se sem vydat pěšky z Úvalna, využijte zelenou turistickou značku.

Původní rozhledna byla vystavěna na počest Hanse Kudlicha, rodáka z Úvalna, poslance tehdejšího říšského sněmu, který se přičinil na zrušení roboty roku 1848. Psal se tehdy rok 1913 a rozhledna byla vystavěna německým obyvatelstvem. Přízemí rozhledny slouží jako mauzoleum tohoto velikána z Úvalna; nacházejí se zde také jeho ostatky, které sem byly roku 1923 převezeny z Ameriky.


Rozhlednu stavěla opavská firma Julia Lundwalla.  Tvoří ji žulové kvádry, dosahuje výše 22 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18 metrů. Rozhledna byla slavnostně otevřena 21. září 1913 a okamžitě se stala stálým cílem výletníků. Od 90. letech minulého století byste ji dokonce našli ve znaku obce Úvalno.


Rozsáhlou rekonstrukcí věž prošla roku 2000. Během ní se dočkala elektroinstalace, vnějšího osvětlení a statického zajištění. Rekonstrukce vyšla téměř na 4 miliony korun a byla financována Obecním úřadem Úvalno, ministerstvem kultury a finančními dary od drobných sponzorů. Znovu byla Kudlichova rozhledna otevřena 1. října 2000.

Otevírací doba rozhledny je závislá na roční době.
V březnu, dubnu a říjnu je rozhledna přístupná o víkendech a svátcích v době od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.


V květnu, červnu a září je přístupná o víkendech a svátcích od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.
V červenci a srpnu se sem dostanete denně kromě pondělí v době od 9 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Steiger

Krnov - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 5.0 km

Hotel Steiger od 800 Kč
  • Bezbariérový přístup
  • Domácí zvířata povolena
  • Fitness
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací