ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi

Máte rádi rozhledny, ale už dlouho jste nenavštívili nějakou, která by byla něčím zvláštní! Rozhledna Bára II na Čertově Skalce vás určitě nezklame! Potěší vás jak netradičním vzhledem, tak i kouzelným výhledem!

Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Báře, Chrudim
GPS: 49.87074200, 15.78163100
Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi map

Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi - zajímavosti

Netradičně vyhlížející dřevěná rozhledna se nachází na Čertově skalce v Podhůře u Rabštejnské Lhoty, asi 5 km na jih od Chrudimi. Oficiálně byla zpřístupněna roku 2009 a dostala jméno Bára II.

Její vyhlídková plošina je položena ve výšce 17 metrů nad zemí. Po vystoupání 78 schodů se vám naskytne výhled na Železné hory, Krkonoše a Orlické hory. Směrem na jih se nachází stromový porost, a proto je výhled zastíněn. Celková výška rozhledny je 25,7 metrů.

V zimním období, od listopadu do dubna, je rozhledna veřejnosti uzavřena. Od května do října je otevřena denně od 10 do 18 hodin.

Rozhledna Bára, která byla postavena na Čertově skalce na části zrušeného lomu Podhůra, je skutečným světovým unikátem. Postavena byla roku 2008 v rámci snahy přilákat díky tomuto turistickému lákadlu do příměstského lesa více návštěvníků. Ve výběrovém řízení vyhrál projekt pražské společnosti e-M.R.A.K.


Bára má tvar trojbokého jehlanu, který připomíná spíše dřevěnou dětskou stavebnici. Na její výrobu bylo použito dubové a modřínové dřevo a tvarem připomíná dutou hranici. Základnu tvoří rovnostranný trojúhelník o délce strany 13,8 metrů. Konstrukci tvoří celkem 98 pater citlivě na sebe naskládaných vrstev prken, přičemž proti pohybu jsou zabezpečeny čtvercovými přeložkami. Hřebíky jsou použity pouze na těchto přeložkách.


Celková výška rozhledny je 29,8 metrů, z toho vrchní část, vysoká 10 metrů, byla na místo zasazena pomocí speciálního jeřábu. Rozhledna se nachází v letištním koridoru, a tak je její vrchní část opatřena signalizačním světlem.


Nedaleko rozhledny stojí ještě domek, sloužící občerstvení a obsluze rozhledny, postavený v obdobném stylu jako rozhledna. Slavnostně byla rozhledna otevřena 21. června 2008.


Životnost stavby byla architektem odhadnuta na 50 let, ale svému účelu tehdy sloužila jen pouhé čtyři dny. Dne 25. června 2008 ji totiž strhla větrná bouře. Tato událost však obyvatele Chrudimi neodradila a hned následující den se uskutečnila dohoda s architektem na obnovení věže, která pak měla dostat jméno Bára II. Plány na stavbu zůstaly nezměněny, ovšem stavba měla daleko odolnější verzi v podobě základové desky s lepším zabezpečením, vylepšením jistících prvků, se speciálními prokládkami dřeva, byla vytvořena vnitřní konstrukce z masivních kmenů a použity nejmodernější italské vruty. Vršek rozhledny ale získal jiný vzhled, jelikož dřevo ze zřícené stavby, které se nacházelo na vrchu, bylo úplně rozštípáno.


Odolnost první stavby vůči větru byla jen do 120 km/hod. Nová stavba vydrží sílu větru až 200 km/hod. Stavba Báry II. Vyšla na 2 miliony korun. V současné době její provoz zajišťují Městské lesy Chrudim, s r.o.

 

Autor: Andrea Štyndlová