Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Poloha:

Nacházíte se zrovna v Horšovském Týně a hledáte místo, odkud by na něj bylo nejlépe vidět? Využijte zdejší rozhlednu na Šibeničním vrchu! Výhledem z ní rozhodně nebudete zklamaní!

Tato dřevěná rozhledna se nachází na Šibeničním vrchu asi 1 km od Horšovského Týna a asi 10 km od Domažlic směrem na sever. Je položena v nadmořské výšce 459 metrů a oficiálně byla otevřena roku 2010.

Rozhledna o celkové výšce 21,5 metrů má vyhlídkovou plošinu umístěnou 13 metrů nad zemí a vede na ni 66 schodů. Otevírá se z ní krásný výhled na Horšovský Týn a jeho okolí. Dále uvidíte Čerchov, pásmo Haltravy, Nový Herštejn a další.

Pokud na rozhlednu zavítáte z Horšovského Týna, vydejte se po značené naučné stezce s informačními tabulemi, z nichž se dozvíte něco o hrdelním právu a Šibeničním vrchu, přírodních zajímavostech, historickém vodovodu, léčivé studánce, dějinách pivovarnictví a dalších zajímavostech. Jestliže se sem vypravíte autem, stačí v obci Lazce zahnout doleva a dojet pak až k rozhledně.

V období od května do konce září je rozhledna denně bez omezení. Mimo toto období si musíte v informačním centru na náměstí Republiky vyzvednout klíče od rozhledny a zaplatit vratnou zálohu 500,- Kč.

Název Šibeniční vrch vznikl od místa, kde se vykonávalo hrdelní právo. Za stavbou zdejší rozhledny stálo Sdružení pro výstavbu rozhledny v Horšovském Týně, založené roku 2004. Na tomto místě dříve stávala kaple Panny Marie Lurdské a sdružení chtělo toto výletní místo nějak oživit. Sdružení nejdříve odkoupilo od církve potřebné pozemky a zažádalo o dotace.


Stavba věže probíhala od října 2009 do jara 2010. Jako součást projektu bylo vybudováno i muzeum a pěší trasa se šesti zastaveními. Rozhledna byla slavnostně otevřena 29. dubna 2010.


Konstrukci tvoří hranolová věž s čtvercovým půdorysem o rozměru strany 4,5 metru. Na vrcholu rozhledny je koruna s latinským křížem, který má evokovat vzpomínku na kapli, která kde kdysi stávala.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Výhledy

Klenčí pod Čerchovem - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 9.3 km

Hotel Výhledy od 400 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací