ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Poledníku

Udělejte si radost a zpříjemněte si den návštěvou rozhledny netradiční konstrukce a pokochejte se výhledem na vrcholky Šumavy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Prášily
GPS: 49.06408500, 13.39503000
Rozhledna na Poledníku map

Rozhledna na Poledníku - zajímavosti

Na šumavské hoře Poledník se nachází betonová rozhledna z roku 1998. Její výstavba však probíhala již v roce 1968. Nachází se v nadmořské výšce 1315 metrů, přibližně 7 km směrem na jih od Prášil a asi 45 km od Klatov také směrem na jih.

Celková výška rozhledny je 37 metrů.  Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 227 schodů a otevírá se z ní kruhový výhled na Velký a Malý Roklan v Bavorském lese, Šumavu s vrcholky Svatobor, Kašperk, Oblík, Hadí vrch a další. Pokud vám počasí bude nakloněno, uvidíte i Alpy, které jsou odtud vzdálené 180 km.

K rozhledně se nejsnadněji dostanete z obce Prášily, a to nejlépe na kole nebo pěšky. Cesta vám pěšky bude trvat asi 2 hodiny a stezka je značená. Autem se touto cestou ale nedostanete.

Na rozhlednu můžete zavítat v období od prvního května do října, a to v době od 10 do 16 hodin. O letních prázdninách je otevírací doba prodloužena o dvě hodiny.

Legenda, která se váže k názvu Poledníku neboli Polední hory, praví, že jej tak nazvali prášilští dřevaři. Údajně vždycky, když se slunce postavilo přesně nad temeno hory, nadešel čas oběda.

Hora Poledník a její okolí byly v období totality nepřístupné. Kvůli umístění důležitého vojenského objektu protivzdušné obrany a moderního odposlouchávacího zařízení na tomto vrcholku byla tato oblast KSČ důkladně střežena a utajována. Veřejnosti nepřístupná byla dokonce i místa, odkud bylo na horu vidět a mnohé mapy toto místo ani neuváděly. Kolem objektu bylo minové pole a ostnatý drát. Vojáci dokázali z Poledníku zachytit policejní vysílačky z Mnichova a dokonce i vysílání na moři.


Armáda tento prostor opustila až v roce 1992. Objekty, které zde armádě sloužily, byly zbořeny a věž byla upraven na rozhlednu. Tyto úpravy nařídila správa šumavského národního parku, která věž tehdy získala, a celkové náklady činily 10,5 milionů. Projekt vypracoval Miloslav Hrubec.


Věž- rozhledna- byla turistům zpřístupněna 18. července 1998. Na rozhlednu je napojen přístřešek, sloužící turistům při nepříznivém počasí. V létě je zde otevřeno i občerstvení, je možné tady zakoupit pohlednice, mapku apod.


Na vrcholu věže se nachází tři oblouková podlaží. Vyhlídkový ochoz je umístěn ve výšce 37 metrů a v současné době se o provoz rozhledny stará Správa národního parku CHKO Šumava.

 

Autor: Andrea Štyndlová