Rozhledna na Chlumu u Plzně

Poloha:

 

Vyzkoušejte si jaké to je mít celou Šumavu jako na dlani, navštivte rozhlednu na Chlumu u Plzně a podívejte se na svět pěkně z ptačí perspektivy!

Zdejší zděná rozhledna se nachází na kopci Chlum, přibližně 1 km od Plzně ve směru na severovýchod. Je položena v nadmořské výšce 416 metrů a oficiálně byla zpřístupněna roku 1929.

Stavba o celkové výšce 24,8 metrů má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 21,8 metrů nad zemí a vede k ní celkem 121 schodů. Z věže je krásný výhled na Brdy, Šumavu, město Plzeň a jeho okolí.

K rozhledně můžete dojít od Doubravky, Zábělské- autobusové zastávky, a to po červeně značené turistické stezce. Tato cesta je dlouhá asi 1,5 km. Můžete se sem dostat i ze silnice mezi Újezdem a Doubravku, ze které vede k věži odbočka.

V období od 15.6 do 15.9.je otevřeno ve všední dny od 15 do 19 hodin a o víkendech a ve svátky pak od 10 do 18 hodin.

Zdejší rozhledna vznikla především z iniciativy Svazu československých dělnických turistů. Základní kámen ke stavbě byl položen 1. května 1926, ale protože se nepodařilo nashromáždit dostatečné množství financí, byla rozhledna postavena jen do třetiny své výšky. K jejímu dokončení došlo až o tři roky později, v roce 1929. Slavnostní otevření se konalo dne 23. června. Na vrchu věže byl krátce po jejím dokončení instalován maják sloužící letecké dopravě. Díky němu se pak k věži zbudovala i silnice a byla sem zavedena elektřina.

Ještě v době před druhou světovou válkou tady byla zřízena sáňkařská dráha a dva skokanské můstky. Ty zde vydržely až do roku 1951. V období druhé světové války rozhledna překvapivě prosperovala poměrně dobře. Správcem se tehdy stal pan Krbec a bylo zde zaměstnáno sedm číšníků. Protože vodovod sem byl zaveden až v roce 1993, byla v té době na vrchol voda dovážena ze studánky.


V poválečném období rozhledna vystřídala řadu majitelů a roku 1968 ji využívalo ruské vojsko. Roku 1996 se stal majitelem pozemku Jaroslav Kokeš, který odstranil zbytky Pikovy chaty a plánoval zde vystavět moderní hotelový komplex ve futuristickém tvaru nad lesem plující lodi. Stavební úřad však tento projekt neschválil a pozemky byly opět prodány.


Roku 2001 byla rozhledna zapsána na seznam památkově chráněných objektů a od roku 2002 byla veřejnosti opět přístupná. Od roku 2007 do roku 2010 byla ovšem zase zavřena. Nyní je rozhledna v soukromém vlastnictví a její provoz zajišťuje Klub českých turistů.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíHotel U Pramenů

Plzeň - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 3.5 km

Hotel U Pramenů od 800 Kč
 • Bezbariérový přístup
 • Domácí zvířata povolena
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Certifikace Hotelstars.eu
restaurace - penzion Hamrovka

Dobřív - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 19.3 km

restaurace - penzion Hamrovka od 400 Kč
 • Domácí zvířata povolena
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací