Rozhledna na vodárenské věži v Heřmanově Huti

Poloha:

Máte rádi oblast Českého lesa a Brdy? Podívejte se na ně z výšky rozhledny v Heřmanově Huti!

Budova, která nyní slouží jako turistická rozhledna, je bývalou vodárenskou věží. Je položena v nadmořské výšce 370 metrů a nachází se v Zahradní ulici v Heřmanově Huti, co je přibližně 25 km od Plzně směrem na západ.

Rozhledna o celkové výšce 16 metrů zde stojí od roku 1908. Turistům byla oficiálně zpřístupněna v říjnu roku 2011. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 16 metrů a vede na ni celkem 75 schodů. Za jejich zdolání se vám dostane odměny v podobě krásného výhlednu na pohoří Brdy a Český les.

K rozhledně se dostanete, když sjedete na exitu č. 100 z dálnice D5 a dále se vydáte přes Dolní Sekyřany do Heřmanovy Huti. O víkendech je rozhledna otevřena od 14 do 16 hodin. Mimo víkendy je třeba se předem domluvit a zapůjčit si klíče.

Zdejší rozhledna je zcela unikátní. Byla upravena z bývalé vodárenské věže. Vodojem zde stál od roku 1908 a sloužil potřebám pivovaru ve Vlkýši. Voda z něj však nebyla příliš kvalitní a de facto se ani nevyužívala. Během 30. let pivovar zanikl a vodojem pak sloužil zdejším zemědělcům až do počátku 60. let. Od té doby zůstala nevyužívaná.

Konstrukce se skládá z válcového dříku o průměru 1,2 metry, který nese šest sloupů. Jedná se tedy o věžový vodojem, jeden ze dvou, které byste v České republice našli. Ten druhý je o rok starší a stojí v Plzeňském Prazdroji.


Vodojem byl zapsán na seznam technických památek a po letech, kdy jej nikdo nevyužíval, ho nechala zdejší radnice upravit. Vodojem byl opatřen novou fasádou a vnějším točitým schodištěm. Rozhledna byla veřejnosti otevřena 21. října 2011.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíHotel U Pramenů

Plzeň - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 21.6 km

Hotel U Pramenů od 800 Kč
  • Bezbariérový přístup
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Certifikace Hotelstars.eu