ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Petřínská rozhledna v Praze

Návštěvu Petřínské rozhledny si určitě nesmíte nechat ujít! Naskytne se vám z ní totiž kouzelný výhled na naše hlavní město a navíc si ještě budete moci užít romantickou procházku zdejším parkem!

Petřínská rozhledna v Praze Petřínská rozhledna v Praze Petřínská rozhledna v Praze Petřínská rozhledna v Praze Petřínská rozhledna v Praze

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Petřínské sady 633, Praha 1-Malá Strana
GPS: 50.08484900, 14.39516500
Petřínská rozhledna v Praze map

Petřínská rozhledna v Praze - zajímavosti

Snad nejznámější rozhledna v České republice, Petřín, se nachází v Praze na Petřínském návrší. Nachází se v nadmořské výšce 324 metrů a její celková výška je 60 metrů, s anténou pak 72 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 51 metrů.

Po zdolání 299 schodů se vám naskytne nádherný výhled na celé hlavní město, Krušné hory, Ještěd, Brdy a České Středohoří.

Nejsnadnější přístup k rozhledně je ze Strahovské ulice, Vlašskou ulicí ze směru od Malé Strany a od Újezda do kopce petřínským parkem buď pěšky anebo lanovou dráhou.

Otevírací doba rozhledny záleží na ročním období. V březnu a říjnu je otevřeno denně od 10 do 20 hodin. Od listopadu do února se sem dostanete denně od 10 do 18 hodin. V období od dubna do září je otevřeno denně od 10 do 22 hodin.
Vstupné pro dospělého člověka stojí 100,-Kč.

Historie železné rozhledny sahá do roku 1889, kdy se konala světová výstava v Paříži. Té se účastnil také Klub českých turistů, které tak moc nadchla Eiffelova věž, že se rozhodli postavit její napodobeninu i v Praze. Z jejich iniciativy bylo založeno Družstvo pro výstavbu rozhledny, do něhož jako první vložili finance a od magistrátu města Prahy jim pak byl udělen pozemek na Petříně.


Petřínská rozhledna je pětkrát menší než Eiffelova věž a její stavba byla urychlena díky konání Zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891. Projektová dokumentace na její stavbu byla schválena v únoru 1891 a již v březnu se začalo stavět. Slavnostní otevření proběhlo 20. srpna 1891. Na architektonických návrzích pracovali Ing. František Prášil a Ing. Julius Souček.


Petřínská rozhledna je tvořena osmibokou ocelovou příhradovou konstrukcí. Zakotvení pro osm ramen tvoří mohutné kamenné bloky. Úhlopříčka osmiúhelníku je dlouhá 20 metrů. Na stavbu se spotřebovalo celkem 175 tun železa. Vyhlídková kabina se nachází ve výšce 51 metrů a vede k ní 299 schodů. V prvním patře, ve výšce 20 metrů nad zemí, je zbudován ochoz s vyhlídkovou terasou.


Rozhledna procházela častými opravami díky různým závadám a pohromám. V období druhé světové války Hitler navrhoval rozhlednu zbourat. Ta však přežila bez úhony.


Roku 1953 byl na vrchol Petřínské rozhledny umístěn televizní vysílač, později i anténní nástavec, čímž se její výška zvýšila o 12 metrů. V té době byl zrušen výtah, kvůli vedení kabelů tubem rozhledny. Rok 1980 znamenal uzavření rozhledny z důvodu havarijního stavu tubusu a schodiště.


Roku 1991 se konala Všeobecná československá výstava, při jejíž příležitosti byla rozhledna pro veřejnost znovu otevřena, což jí vydrželo až do roku 1999. Zároveň byly v této době televizní vysílače převáženy na Žižkov, takže význam Petřína v tomto smyslu upadal.


Velkou rekonstrukcí prošla rozhledna v roce 1999, většinou za provozu a bez nutnosti znepřístupnění rozhledny turistům. Během rekonstrukce vznikla dvě nová schodiště z kvalitního dřeva a s protiskluzovým povrchem. V nově osazeném tubusu se zřídil výtah pro invalidy a starší osoby. Dřívější obedněný balkón nahradil elegantní ochoz s dalekohledem, kam mají přístup i invalidní osoby.


Suterén je ponechán otevřený, aby byly volně vidět pilíře, na nichž celá stavba stojí. Přízemí je věnováno vstupní hale, bufetu a expozici Klubu českých turistů.

 

Autor: Andrea Štyndlová