ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Slavín v Tupadlech

Navštívili byste rádi nějaký historický objekt, ale hrady ani zámky vás příliš nelákají? Pak navštivte Slavín v Tupadlech! Přímo na zdejším návrší se nachází rozhledna s bohatou historií!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Tupadly
GPS: 50.45313200, 14.48713300
Slavín v Tupadlech map

Slavín v Tupadlech - zajímavosti

Kamenná rozhledna se nachází  na návrší nad Tupadly, obcí ležící asi 15 km od Mělníka směrem na sever. Rozhledna je položena v nadmořské výšce 246 metrů a její celková výška je 30 metrů. Ve stejné výšce se nachází i vyhlídková plošina.

V současné době je Slavín v Tupadlech v soukromém vlastnictví a není přístupný. Za zhlédnutí ale rozhodně stojí a i z návrší, na kterém se nachází, je pěkný výhled na Polabí, východní stranu Českého Středohoří a údolí Liběchovky.

Zdejší rozhledna je historickým objektem. Je vlastně věží zámku Tupadla poblíž Mělníku. Ještě dříve zde stávala stará tvrz, nesoucí název Kostelec, která však byla značně poškozena během třicetileté války. O dvě stě let nato se zříceniny ujal Antonín Veith, romantický mecenáš a majitel liběchovského panství, který na tomto místě plánoval postavit zámeček. Ten měl mít původně čtyři věže a maurské prvky, a měl sloužit coby depozitář čtyřiadvaceti soch od Ludwiga von Scheanthalera, jež měly zpodobňovat velikány české historie. Veith však zemřel a na dostavbu nebyly prostředky, a tak objekt zůstal nedokončen. V podstatě byla postavena jen jediná věž. Zmíněné sochy jsou dnes uloženy v Národním muzeu v Praze.


Funkci rozhledny plnila osmiboká hranolová věž od roku 1873, kdy se započalo s jejími úpravami. Po nějaké době byl na tomto místě zřízen ústav školských sester a současně se přistavěla kaple. Věž sloužila jako rozhledna až do 2. světové války, po jejímž skončení objekt připadl Výzkumnému ústavu půdy, jenž zakázal využívat věž coby turistickou rozhlednu. Po revolučním roce 1989 byl objekt zprivatizován a dnes slouží buddhistickému sdružení Samadhi jako meditační centrum.


Rozhledna v současné době není veřejnosti přístupná a otevřena byla jen 19. dubna 2009 u příležitosti 6. setkání Klubu přátel rozhleden.

 

Autor: Andrea Štyndlová