Chmelový maják v Žatci

Poloha:

 

Využijte výhodné pozice Chmelového majáku na náměstí Prokopa Velkého přímo v Žatci a shlédněte na město pěkně z ptačí perspektivy!

Tato železná rozhledna se nachází na náměstí Prokopa Velkého v Žatci, tedy asi 20 km směrem na západ od okresního města Louny. Turistům byla oficiálně zpřístupněna v září roku 2010 a dosahuje výšky 42 metrů.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 36 metrů a je z ní výhled na město Žatec, samozřejmě České Středohoří, pohoří Džbán a Krušné hory.

Chmelový maják najdete velmi snadno. Je umístěn na náměstí Prokopa Velkého, což je asi 200 metrů od centrálního náměstí Svobody v Žatci.

V turistické sezóně od dubna do konce října je rozhledna otevřena denně mimo pondělí, a to v době od 10:30 do 17 hodin. Od listopadu do března je provoz omezen.

Chrám chmele a piva se nachází přímo v centru Žatce a byl vybudován za účelem připomenutí věhlasu žateckého chmelařství. Nachází se v Pražském předměstí, které bylo ještě relativně nedávno určeno k demolici. Po několikaleté stavební uzávěře byla totiž tato městská část vylidněna a objekty zdevastovány. Nový projekt však přinesl celkovou revitalizaci a z Pražského předměstí se zase stalo turistické centrum.


Již od roku 2001 probíhaly přípravy na vyhotovení projektu. Tento rok bylo založeno sdružení Chrám chmele a piva a byly odkoupeny dva domy. Celkem tři roky usiloval Žatec o poskytnutí dotací na tuto stavbu. Projekt stavby vyhotovili žatečtí architekti Huml a Vaníček. Se stavebními pracemi se začalo na jaře roku 2009.


Stavba je nazývána Chmelový maják, je vysoká 42 metry a má čtvercový půdorys o délce strany 6,1 metr. Tubus je založen na čtyřech plovoucích pilotech o délce 15 metrů. Jeho zakončení tvoří symbolicky chmelnice se sedmi ocelovými sloupy. Pomocí příhradového ocelového tubusu ve tvaru jehlanu je věž spojena se sousedním domem Regionálního informačního centra. Věž je tvořena dvěma v sobě umístěnými tubusy, z nichž ten vnitřní má nosnou funkci a je tvořen ocelovou příhradovou konstrukcí. Má také opláštění a slouží jako výtahová šachta. Samotný výtah je velmi atypický. Přímo v něm se promítají propagační filmy o chmelařské oblasti v Žatci.


Oficiálně byla věž turistům otevřena 4. září 2010.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Olympia

Most - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 20.4 km

Penzion Olympia od 300 Kč
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště

Hodnocení zákazníků:

Více informací