ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vyhlídková věž na Milešovce v Českém Středohoří

Užijte si nezapomenutelného pocitu, kdy se před vámi město Most a jeho okolí rozprostírá jako na dlani a navštivte vyhlídkovou věž na Milešovce i vy!

Vyhlídková věž na Milešovce v Českém Středohoří Vyhlídková věž na Milešovce v Českém Středohoří

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Milešov
GPS: 50.55514800, 13.93124000
Vyhlídková věž na Milešovce v Českém Středohoří map

Vyhlídková věž na Milešovce v Českém Středohoří - zajímavosti

Zdejší zděná rozhledna je součástí objektu observatoře. Byla postavena roku 1904 a nachází se v nadmořské výšce 837 metrů, přibližně 20 km směrem na jihovýchod od Teplic.

Celková výška rozhledny je 19,2 metry. Věž má dva ochozy. První je umístěn ve výšce 10 metrů a druhý ve výšce 17 metrů nad zemí. Až nahoru vede celkem 109 schodů, po jejichž výšlapu se vám otevře výhled na město Most, České Středohoří, Lužické hory, Jizerské hory, Český les, Šumavu a za dobré viditelnosti údajně i Alpy. S orientací vám pomohou panoramatické tabule umístěné přímo na ochozu.

Nejsnadněji se k rozhledně dostanete z vesničky Bílka. Poblíž začátku nákladové lanovky můžete zaparkovat auto a dál se vydat pěšky asi 2 km po červené turistické značce. Tato trasa má ale výrazné převýšení.

V turistické sezóně od března do října je otevřeno od 10:30 do 17 hodin. Od listopadu do února se sem dostanete od 11:30 do 17 hodin. Vyhlídková věž je ale otevřena jen v případě pěkného počasí. Pokud půjdete se skupinou více jak dvaceti lidí, dostanete navíc i výklad.

Milešovka nebo též Bouřková hora, je druhým nejvyšším vrcholem v rámci Českého Středohoří. Na její vrchol dlouho nevedla žádná cesta, což se změnilo až roku 1820, kdy zde nechal Anton Weber postavit chýši s občerstvením pro turisty. Chýše byla postupně rozšířena na dvě jídelny, pár chat, kapličku a obchůdek. Opraveny byly též přístupové cesty na vrchol Milešovky. Weber se také zasloužil o výstavbu čtyři metry vysoké kamenné rozhledny nad triangulačním bodem. Toto místo tak využívali nejen turisté, ale i zeměměřiči, a to až do konce 19. století.


Roku 1905 zachvátil budovy na Milešovce požár. Restaurace byla ještě téhož roku obnovena a navíc zde svůj provoz zahájila meteorologická observatoř. Vznikal tak budova meteorologické stanice s rozhlednou. Rozhledna fungovala až do druhé světové války. Poté byla rozhledna pro veřejnost uzavřena a observatoř vlastnila Československá akademie věd.


Mezi lety 1969 - 1997 vrcholek postupně zarůstal a až na observatoř objekt velmi chátral. Roku 1997 se o revitalizaci vrcholu postarala obecně prospěšná společnost Milešovka. Ta také zpřístupnila spodní vyhlídkový ochoz.

 

Autor: Andrea Štyndlová