ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Latzelova stezka v Rychlebských horách

Celý název stezky, která vznikla v roce 2010, zní "Latzelova stezka krasem Rychlebských hor". Málokdo z vás možná tuší, že se v Rychlebských horách nachází krasy, a to především v okolí Horní Lipové, Lipové-lázních nebo Vápenné, a právě tato stezka si klade za cíl turisty provést po tomto méně známém přírodním bohatství tohoto koutu naší republiky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Latzelova vila, Vápenná
GPS: 50.28424720, 17.09507780
Latzelova stezka v Rychlebských horách map

Latzelova stezka v Rychlebských horách - zajímavosti

Informační tabule na stezce vám prozradí něco o tom, co je to vlastně kras, jak vzniká, kde probíhala těžba vápence, jak velký vliv měla těžba na život místních obyvatel a jak žili dělníci, kteří byli ve vápence zaměstnaní. Zajímavá jsou především místa, kde se tu a tam vyskytne potok, který najednou zmizí pod zemí, aby o pár metrů dál zase vyvěral na povrch.

Anton Cajetan Latzel

Turisty naučnou stezkou provází Anton Cajetan Latzel, jehož rodina se během druhé poloviny 19. století dosti podílela na rozvoji zdejšího kraje Rychlebských hor a v případě obce Vápenná přímo ovlivnili její současnou podobu.

Anton Cajetan Latzel zde poprvé využil novou techniku zpracování kamene a v roce 1869 stál u stavby první kruhové pece, sloužící k pálení vápna, která byla ve Slezsku použita. Právě zásluhou Latzela se zde vápenný průmysl značně rozvíjel. Sám Latzel vydával vlastní peníze, které vyplácel svým zaměstnancům v období krize. Ti si pak za ně mohli v Latzelově koloniálu kupovat potraviny, kterých jinak nebyl zrovna dostatek. Všechny tyto a další informace jsou turistům podány na zastaveních na naučné stezce.

Informačních tabulí je zde celkem 8 a celková délka stezky je asi 9 km. Počátek trasy je před železničním nádražím ve Vápenné, odkud se prochází Lesní Čtvrtí, Ztraceným údolím do Horní Lipové, přičemž převýšení na trase dosahuje asi 300 m. V Horní Lipové je možné opět nasednout na vlak či autobus.

Latzelova stezka je skvělým tipem na jednodenní výlet s využitím právě vlakové dopravy.

 

Autor: Andrea Štyndlová