ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Větrný mlýn Kuželov

V kouzelném kraji Bílých Karpat, na jednom z nezalesněných hřbetů, ležícího směrem na jihovýchod od Kuželova, najdeme větrný mlýn holandského typu, jeden z mála, který se dosud v České republice zachoval.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kuželov 156, Kuželov
GPS: 48.85274000, 17.49588000
Větrný mlýn Kuželov map

Větrný mlýn Kuželov - zajímavosti

K jeho výstavbě došlo pravděpodobně v roce 1842 a zdejším zemědělcům z Kuželova a okolních vesnic sloužil přibližně 100 let, než se jeho činnost roku 1946 zastavila úplně. Od roku 1973 byl ve vlastnictví Technického muzea v Brně, díky kterému byl objekt rekonstruován a renovován, takže byl opět provozuschopný, nicméně sloužil pouze coby muzejní exponát.

V areálu je všude zachováno původní prostředí a takřka kompletně zachovaná architektura, která je schopna ukázkového provozu. Mlýn má kamennou konstrukci tvaru kužele se šindelovou střechou, která je otočně uložena a umožňuje tak natáčení kolem svislé osy mlýna, takže větrné kolo může být kdykoli nastaveno proti směru větru. Konec hlavní hřídele drží čtyři křídla.

U mlýna jsou rozesety další budovy, hospodářská stavení. Ve třech podlažích mlýna dodnes najdeme původní technické zařízení, jako například cévové a palečné kolo ve třetím podlaží, ve druhém pak mlecí zařízení a v přízemí prosévací zařízení a moučnici. Veškeré zařízení je skvělým dokladem složení českého mlýna.

Mlecí zařízení je složeno ze dvou mlýnských kamenů, přičemž horní je možné nadzvednout a upravit tak způsob mletí. V přízemí mlýna se pekl chleba, což dokládá zděná pec, která zde dodnes stojí. Do přízemních prostor vedou záměrně dva vchody pro případ, že by jeden z nich zatarasilo otáčející se kolo. 

V hospodářských a obytných budovách u mlýna se nachází expozice horňáckého bydlení a malovýrobního hospodaření konce 19. a počátku 20. století. Nachází se zde také původní zemědělské nářadí a zařízení, stejně jako nástroje, sloužící k údržbě mlýna. Pravidelně v červenci se ve mlýně pořádají tradiční Horňácké slavnosti.

 

Autor: Andrea Štyndlová