Fortová pevnost XIII. Olomouc

Poloha:

Fortová pevnost XIII. je součástí pevnosti Olomouc. V současné době je v soukromých rukou a je veřejnosti zpřístupněná a dá se říci, že má bezbariérový přístup. Kromě samotné fortové architektury jsou zde k vidění kusy soudobé vojenské techniky a obří model celé Císařsko-královské Olomoucké pevnosti.

Plány na stavbu pevnosti XIII. byly vypracovány plukovníkem Juliem von Wurmb koncem roku 1850 a společně s dalšími čtyřmi pevnůstkami měla být vystavěna v horizontu následujících 3 let. Se stavbou se začalo už roku 1850 a na podzim téhož roku už proběhly přípravy na obranu před hrozícím pruským útokem. V té době měla pevnost podobu valu s příkopem, který byl opatřen palisádou a děly. Za valem pak byly dřevěné domy pro 90 mužů, prachárny a kuchyně. První zednické práce se na fortu uskutečnily v létě roku 1851. Stavebně byl fort dokončen v roce 1853 a poté následovaly práce v interiéru a terénu, které byly dokončeny v roce 1854, kdy byl fort vybaven telegrafem.

Pevnost XIII. má pětiúhelníkový půdorys, jehož jádro je tvořeno podkovovitým kasárenským objektem s nádvořím a kaponiérou. Součástí kasárenského objektu z režného zdiva jsou cenné architektonické prvky, například cimbuří, arkýře nebo krakorce.

Ve směru k Olomouci předstupuje cihelná stavba, vystavěná na půdorysu šestiúhelníku. Vlastní stavba je převážně cihlová, doplněná lomovým kamenem.

Návštěvníci mohou dnes absolvovat prohlídku pevnosti s průvodcem, který jim poskytne odborný výklad o historii pevnosti, přítomném i budoucím stavu fortu. Objekt je zpřístupněn po předchozí domluvě.

Fortovou pevnosti XIII. najdeme u staré cesty na Prostějov. Přímo z Olomouce sem jezdí tramvaj číslo 1 a 4, se zastávkami na stanici Nová Ulice. Odtud je třeba vyjít asi 50 m do kopce a na křižovatce odbočit doleva a pokračovat necelý kilometr rovně.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension Angelus

Olomouc - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 4.0 km

Penzion Pension Angelus od 1850 Kč
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací