ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Fortová pevnost XIII. Olomouc

Fortová pevnost XIII. je součástí pevnosti Olomouc. V současné době je v soukromých rukou a je veřejnosti zpřístupněná a dá se říci, že má bezbariérový přístup. Kromě samotné fortové architektury jsou zde k vidění kusy soudobé vojenské techniky a obří model celé Císařsko-královské Olomoucké pevnosti.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Michalské stromořadí, Olomouc
GPS: 49.57500560, 17.21626670
Fortová pevnost XIII. Olomouc map

Fortová pevnost XIII. Olomouc - zajímavosti

Plány na stavbu pevnosti XIII. byly vypracovány plukovníkem Juliem von Wurmb koncem roku 1850 a společně s dalšími čtyřmi pevnůstkami měla být vystavěna v horizontu následujících 3 let. Se stavbou se začalo už roku 1850 a na podzim téhož roku už proběhly přípravy na obranu před hrozícím pruským útokem. V té době měla pevnost podobu valu s příkopem, který byl opatřen palisádou a děly. Za valem pak byly dřevěné domy pro 90 mužů, prachárny a kuchyně. První zednické práce se na fortu uskutečnily v létě roku 1851. Stavebně byl fort dokončen v roce 1853 a poté následovaly práce v interiéru a terénu, které byly dokončeny v roce 1854, kdy byl fort vybaven telegrafem.

Pevnost XIII. má pětiúhelníkový půdorys, jehož jádro je tvořeno podkovovitým kasárenským objektem s nádvořím a kaponiérou. Součástí kasárenského objektu z režného zdiva jsou cenné architektonické prvky, například cimbuří, arkýře nebo krakorce.

Ve směru k Olomouci předstupuje cihelná stavba, vystavěná na půdorysu šestiúhelníku. Vlastní stavba je převážně cihlová, doplněná lomovým kamenem.

Návštěvníci mohou dnes absolvovat prohlídku pevnosti s průvodcem, který jim poskytne odborný výklad o historii pevnosti, přítomném i budoucím stavu fortu. Objekt je zpřístupněn po předchozí domluvě.

Fortovou pevnosti XIII. najdeme u staré cesty na Prostějov. Přímo z Olomouce sem jezdí tramvaj číslo 1 a 4, se zastávkami na stanici Nová Ulice. Odtud je třeba vyjít asi 50 m do kopce a na křižovatce odbočit doleva a pokračovat necelý kilometr rovně.

 

Autor: Andrea Štyndlová