ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Šelmberk (zřícenina)

Zřícenina hradu Šelmberk Vám může nabídnout nečekané zážitky – jak v samotném prostoru hradu, tak v předhradí uvidíte středověké řemeslnické dílny, které jsou funkční. Prohlédnout si můžete kovárnu, střelnici, bylinkovou zahradu, hodovní sál, hrnčířskou pec nebo pec na chleba. To vše díky začlenění zříceniny hradu do Historicko řemeslně vzdělávacího centra Šelmberk, jehož provozovatelem je sdružení DANAR.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Běleč 3, Běleč
GPS: 49.54938610, 14.82694420
Šelmberk (zřícenina) map

Šelmberk (zřícenina) - zajímavosti

Co vše můžete na hradě podniknout

Na hradě Šelmberk si užijete zábavu jak Vy, tak i Vaše děti. Kulturní a vzdělávací programy jsou zaměřeny na dějiny hradu a historii řemesel. Můžete se seznámit nejen s různými řemeslnými technikami a zašermovat si, ale i zúčastnit se některé z historických her nebo ochutnat z jídel hradní středověké kuchyně. Velmi oblíbené jsou také Netopýří noci, kdy se za tmy dostanete až na hradní věž.

Zábava i vzdělání na jednom místě

Zřícenina Šelmberk Vás zaujme i svou historií. Původní hrad pochází ze 13. století a prošel mnoha změnami vlastníků. V 16. století zde již stál renesanční palác, který po celé 17. století chátral. Pozdější majitelé nechali hrad opravit a zrekonstruovat, byly provedeny úpravy ve stylu romantismu a zřízena obora. Po druhé světové válce připadla zřícenina hradu městu Mladé Vožici. V současnosti spravuje hrad občanské sdružení DANAR, které zde chce zřídit výstavu zaměřenou na výstavbu hradů a jejich funkce, ukázat obyvatele i život na hradě.

Zřícenina je opředena zvláštní legendou

Legend o hradě Šelmberku je mnoho, jedna z nejpopulárnějších vypráví o podivných světelných úkazech, které se nad hradem vícekrát objevily již v minulosti. Tento příběh má několik verzí – od nejstarší o létajícím hořícím dítěti, vozu, kolu, sudu, zkrátka zářícím ohnivém předmětu, který by v dnešní době byl označen za UFO. Tyto světelné úkazy se údajně objevovaly již od samotného založení hradu.

 

Autor: Helena Syslová