ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rokštejn (zřícenina)

Ocitnete-li se na svých toulkách v okolí říčky Brtnice, objeví se na skále před vámi zřícenina hradu Rokštejn. Návštěvu jednoho z nejstarších moravských hradů si rozhodně nedejte ujít. Tuto zříceninu navíc zachránil archeologický průzkum, v údolí Brtnice totiž měla být vybudována přehrada. Plány byly zastaveny, ale výsledky průzkumu zůstaly. Hrad Rokštejn díky tomu patří k detailně prozkoumaným středověkým hradům na našem území.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Brtnice
GPS: 49.33408110, 15.72583110
Rokštejn (zřícenina) map

Rokštejn (zřícenina) - zajímavosti

Romantickou zříceninu si zamilujete

Velmi pohodlně se dostanete až k hradu. Můžete jet autem, ale silnička je nerovná a úzká, takže lepší volbou bude jistě procházka s vyhlídkou na hrad i okolní přírodu. Vzhledem k tomu, že samotný hrad se stal zříceninou již v 15. století, budete překvapeni zachovalým stavem hradu – většina podobných hradů se nedochovala vůbec nebo jen ve stavu trosek. Zbytky paláců a věž jistě za důkladnou prohlídku stojí.

Raně gotický hrad byl zničen v 15. století

Původní hrad Rutenštejn byl založen ve 13. století. Pozdějším majitelům jednoduchá stavba nevyhovovala a nechali hrad strhnout – kromě věže. Nový trojpodlažní hrad měl větší okna, krby a prevéty. Dochovaly se i důkazy, že zde byla instalována kachlová kamna. Podle nálezů tu stála i hradní kaple. V dolním paláci, přístavbě, byla konírna a kuchyně a v patrech obytné prostory. V 15. století byl na tehdejší dobu velmi dobře vybavený hrad opuštěn a začal chátrat.

Na Rokštejně najdete zbytky pohanských zvyků

Archeologické výzkumy přinesly řadu poznatků, které Vás jistě zaujmou. Pozůstatky pohanských zvyků dokazuje například nález stavební oběti, kostry novorozeněte, která byla uložena do základů stavby a měla zajistit bezpečí stavby a šťastnou budoucnost. Silná hradba a příkop s mostem se také zachovaly pouze z malé části a objeveny byly díky práci archeologů.

 

Autor: Helena Syslová