ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sloup (zřícenina)

Hledáte – li jedinečné a romantické místo v okolí Nového Boru, určitě se vydejte na zříceninu Sloup. Nad vesnicí Sloup v Čechách se tyčí skalní hrad s velkým množstvím v pískovci vytesaných chodeb a místností. Proč tato ojedinělá stavba vznikla právě zde? Přes 30 m vysoký pískovcový blok vystupoval z okolní krajiny. Na jeho vrcholu byla plošina, která se přímo nabízela k vybudování nedobytného sídla. Navíc tudy vedla solní stezka z Míšně do Žitavy, takže místo mělo i strategický význam.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pod Hradem, Sloup v Čechách
GPS: 50.73528890, 14.58808470
Sloup (zřícenina) map

Sloup (zřícenina) - zajímavosti

Na Sloupu nenajdete umělecké sbírky

Na skalním hradě Sloup najdete velké množství chodeb a skalních prostor k běžnému užívání nebo církevního významu. Prostory a chodby byly vytesány uvnitř skály nebo dostavovány na povrchu a jsou vzájemně propojeny. Všechny prostory jsou prázdné, zde na Vás nebudou působit sbírky uměleckých předmětů nebo předmětů denní potřeby. Černá kuchyně, vězení, kaple, Rytířské schody a poustevnické komnaty nejsou vybavené. Působivé je právě prázdno – plně si můžete užít skutečnost doby, nepřikrášlenou pozdějším vybavením. Následná barokní úprava posílila romantický dojem. Po prohlídce se můžete zdržet třeba na některý z koncertů při svíčkách.

Zřícenina Sloup byla osídlena již v pravěku

Již lidé pravěkých kultur považovali pískovcovou skálu za výhodné nepřístupné místo. Skalní hrad byl vybudován ve 13. století a měl střežit obchodní stezku. Hrad byl opuštěn v 16. století, majitel dal přednost pohodlí a nechal si v podhradí postavit dům. V 17. století spálili Švédové hradní dřevěné stavby a majitel se rozhodl přebudovat hrad na poustevnu. Vznikla tak kaple, terasy, kostelní věž a další menší stavby. V 19. století se poustevna stala výletním místem, které můžete pohodlně navštívit i Vy.

Sloup střeží poustevník s dalekohledem

Po třicetileté válce došlo k přestavbě hradu na poutní kostel, ve kterém sídlila poustevnická řehole trinitáři. Za jejich působení byl skalní hrad Sloup i známým poutním místem. Po císařských reformách, které zakázaly poustevnictví, sloužil hrad výletníkům a na dobu poustevníků upomíná pouze socha poustevníka, která stojí na střeše stavení na sloupské skále a dalekohledem pozoruje krajinu.

 

Autor: Helena Syslová