ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Frýdštejn (zřícenina)

V obci Frýdštejn, v okrese Jablonec nad Nisou, najdeme zříceninu stejnojmenného hradu, vybudovaného ve 14. století na dominantním místě, navíc s 15 metrů vysokou hradní věží, vystavěnou na pískovcové skále, odkud je krásný výhled do okolí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Frýdštejn
GPS: 50.64860750, 15.16884440
Frýdštejn (zřícenina) map

Frýdštejn (zřícenina) - zajímavosti

V oblasti Jablonecka je Frýdštejn jeden ze tří hradů a zároveň nejseverněji položenou hradní zříceninou. Ve druhé polovině 14. století ho nechali vystavět pravděpodobně páni z Bibrštejna, přičemž z doby jeho vzniku se nedochovaly žádné zprávy. Konec 14. a začátek 15. století znamenaly pro hrad časté střídání majitelů. Během husitských válek zde vládl katolík a vladyka Bohuš z Kovaně, jehož přičiněním v roce 1432 Husité oblehli Frýdštejn, nicméně k jeho dobytí nedošlo zase právě zásluhou Bohuše, který se s obléhateli domluvil o nepůsobení další škody. Nakonec se z jeho samotného stal Husita a společně s Jiřím z Poděbrad se dokonce účastnil obléhání Prahy.

V roce 1547 byl hrad Frýdštejn zabrán Vartneberkům kvůli účasti na stavovském odboji. Ihned poté byl hrad králem Ferdinandem přidělen Janu z Oprštorfu a od té doby chátral, nebyl nikým obývaný a v roce 1591 se už o něm hovoří jako o pustém.

Za třicetileté války se v hradě schovávali uprchlíci a zběhové. Roku 1892 se jeho dalším majitelem stal Okrašlovací spolek v Trutnově a po něm, v roce 1894, pak Klub českých turistů, který se zasloužil o jeho revitalizaci.

Dominantou hradu Frýdštejna je mohutná hláska o výšce 15 m a šířce 9 m. Dřevěným schodištěm bylo dříve možné dostat se do dvou světnic v horních patrech. K věži z obou stran přiléhají hradební zdi a ze severní strany je zbudován příkop a hradba, přičemž někde v těchto místech údajně stával i padací most.

 

Autor: Andrea Štyndlová