Valdek (zřícenina)

Poloha:

Směrem na severovýchod od Plzně se v brdských lesích ukrývá zřícenina hradu Valdek, který byl vystavěn na počátku druhé poloviny 13. století rodem Buziců za účelem ochrany jejich rozlehlého panství.

V roce 1263 se po něm začal psát Oldřich Zajíc, který zastával funkci purkrabího Pražského hradu. Byl také zakladatelem prvního augustiniánského kláštera v Čechách, který byl pojmenován Svatá Dobrotivá. Výstavbu hradu inicioval podle německých vzorů a měl okrouhlou věž.

Po smrti Oldřicha Zajíce v roce 1271 získal hrad Valdek jeden z jeho mladších synů, Zdislav. Druhý syn Oldřich zase zdědil nedaleký hrad Žebrák. Významnou osobností v historii hradu Valdeka byl Oldřichův vnuk Vilém, který byl nejslavnějším maršálkem a královským podkomořím, ochráncem královny Elišky Přemyslovny, kterému se přezdívalo "Zajíc srdce udatného". Po něm Vladek zdědil jeho syn Oldřich. Ten v roce 1344 hrad prodal rodu Běškovců z Běškovic. Poté se majitelé hradu poměrně často střídali.

V 16. století zdejší panství získali Pešíkové z Komárova, jimž se však nedostávalo dostatek financí k tomu, aby chátrající hrad nechali opravit. V roce 1586 Valdek zdědil Václav Pešík, který si nechal vystavět novou tvrz a z hradu Valdeku nadobro odešel. Pro účast ve stavovském povstání mu byl navíc hrad Valdek zabaven.

Hrad má dvojdílnou dispozici s poměrně rozlehlým předhradím. Jádro hradu prošlo dlouhým vývojem, přičemž v první fázi mělo podobu patrového paláce. Přízemní část byla později rozdělena na tři místnosti a v prvním patře vedla chodbička, která byla na obou koncích ukončena arkýřovými prevéty. V prostoru před palácem je bergfritová věž o průměru 10 m, pod níž je nádvoří a hospodářské budovy.

Do současné doby se zachovala především bergfritová věž, torza paláce i hradeb. Během víkendů a svátků je zřícenina hradu Valdeku zpřístupněna veřejnosti.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolírestaurace - penzion Hamrovka

Dobřív - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 16.3 km

restaurace - penzion Hamrovka od 400 Kč
 • Domácí zvířata povolena
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu
 • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Hotel Grand

Řevnice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 29.2 km

Hotel Grand od 445 Kč
 • Domácí zvířata povolena
 • Internet
 • Nekuřácké pokoje
 • Parkoviště
 • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací