ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Brtnický hrádek (zřícenina)

Je nazývaný také Loupežnický zámek, ale jeho pravé jméno nám není známo. V současné době se mu říká Brtnický hrádek a najdeme ho v severovýchodní části Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o zbytky středověkého skalního hrádku či tvrze, ležícího přibližně 3 km ve směru na jihozápad od obce Brtníky a turistům volně přístupného po celý rok.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Staré Křečany
GPS: 50.92703970, 14.42298140
Brtnický hrádek (zřícenina) map

Brtnický hrádek (zřícenina) - zajímavosti

Historie Brtnického hrádku

Původně byla tvrz ze dřeva a řadila se mezi skalní pevnůstky, které byly v majetku rodu Berků z Dubé. Jeho vznik souvisí s kolonizací zdejší oblasti během 14. století a svému účelu tvrz sloužila pravděpodobně do konce 14. století.

Úkolem hrádku pravděpodobně bylo střežení zdejší obchodní stezky a žádné písemné prameny se o něm do dnešních dob bohužel nedochovaly, což vysvětluje i fakt, že dodnes neznáme jeho pravý název. Řada odborníků dokonce zastává názor, že stavba nebyla hrádkem, ale obytným stavením s funkcí hradu.

Cesta na Brtnický hrádek

Torzo hrádku je dostupné cestou od odbočky z trasy značené zelenou turistickou značkou, která vede z Brtníků na Doubici. Počítejte s tím, že vás cestou na vrchol čeká prudké stoupání a čtyři skalní rozsedliny, které je nutné překonat. Jedná se o přírodní příkopy, z nichž poslední byl rozšířen a jeho hloubka je 8 metrů.

Popis hrádku

Hrádek měl původně dvoudílnou dispozici, která stála na dvou skalních blocích, oddělených od sebe průrvami. Východní blok zahrnoval předhradí s dvojicí schodišť. Coby opevnění sloužila kamenná zeď, jejíž torzo můžete dodnes najít na jihovýchodní straně hrádku.

Do prostoru hradu se vstupovalo pomocí mostku, který se pnul nad průrvou. Přímo uprostřed plošiny ční skála, do níž byly vysekány základy stavby o rozměrech 4,5 x 5 metrů, přičemž se pravděpodobně jednalo o bývalou věž se sklepením.