ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostomlaty pod Milešovkou (zřícenina)

Nahlédněte s námi do středověku, do doby, kdy páni žili na hradech, které si uzpůsobovali k obrazu svému. Dozvíte se více o slavném hradu, ze kterého je dnes již zřícenina.

Kostomlaty pod Milešovkou (zřícenina)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kostomlaty pod Milešovkou
GPS: 50.55415610, 13.87961720
Kostomlaty pod Milešovkou (zřícenina) map

Kostomlaty pod Milešovkou (zřícenina) - zajímavosti


Hrad Kostomlaty pochází z 1. poloviny 14. století. Byl založený pány z Oseka, původně nazývanými Hrabišicové. Ti jej  prodali Karlovi IV., který hrad udělil v léno pánům ze Žerotína. V roce 1388 ho Plichta ze Žerotína prodal Jindřichu Škopkovi z Dubé. Za husitských válek byly Kostomlaty obléhány, poničeny, ale nedobyty. V polovině 15. století byla realizována přestavba západního paláce, který byl zvýšen o jedno patro. Byla také zesílena ochrana hradu dvěma čtvercovými, dovnitř obrácenými baštami, které se staly součástí hradby horního hradu. V 16. století se hrad stával pro své majitele neobyvatelný a od roku 1606 v chátrajícím hradě nikdo nebydlel. Po stavovském povstání byl zkonfiskován a následně jej i s panstvím koupili Černínové z Chudenic. V současnosti je hrad majetkem státu a pečuje o něj Občanské sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty.


Kostomlaty jsou příkladem hradu bergfritového typu, pro který je typická obyvatelná okrouhlá hlavní věž. Ta sloužila jako poslední útočiště a z obranných důvodů byla přístupná pouze po snadno odstranitelném můstku ve vyšším patře. Přízemí věže nemělo žádný vchod ani jiné otvory a bylo přístupné pouze otvorem ve stropě. Sloužilo jako vězení nebo skladiště. Součástí hradu byly dva protilehlé paláce a předhradí s hospodářskými budovami. Hrad měl tři brány.


Podle pověsti na Kostomlatech bloudí duch husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic, který hrad kdysi obléhal. Duch má na čele skvrnu v podobě černého kalicha.


V nedalekých Kostomlatech pod Milešovkou stojí za návštěvu kostel sv. Vavřince s náhrobníkem. Jedná se o původně románský kostel, který byl v polovině 17. století barokně přestavěn.

 

Autor: Marie Bukovinská